Firma sprzątająca Poznań - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę w Poznaniu
Firma SPRZĄTAJĄCA Poznań. ➜ KOSZT
5 maja 2017
Firma sprzątająca - jak wybrać firmę, ile kosztuje sprzątanie biura
FIRMA Sprzątająca BIURA. ➜ KOSZT. ✚ JAK wybrać
8 maja 2017
Sprzątanie biur - jak wybrać firmę i ile kosztuje usługa sprzątania biura

Czyste miejsce pracy jest bardzo istotne nie tylko ze względu na doznania estetyczne, ale również typowo higieniczne. Odpowiednie czyszczenie biura zapewnia wzrost komfortu pracowników, którzy nie są zmuszeni do dbania o ten obowiązek we własnym zakresie.

 

Sprzątanie biur – Outsourcing czy etat?

Decydując się na korzystanie z usługi sprzątania biura, często stajemy przed dylematem: czy zatrudnić kogoś na własną rękę czy zlecić wykonywanie czynności firmie zewnętrznej. Obecnie raczej odchodzi się od pierwszego rozwiązania z kilku przyczyn. Przede wszystkim koszta zatrudnienia dodatkowego pracownika są dużo wyższe niż faktura, którą zapłacimy za sprzątanie biura. Nie chodzi tylko i wyłącznie o pensję, ale również ubezpieczenia społeczne i koszty obsługi kadrowej dodatkowej osoby. Problem pojawia się również w przypadku urlopu czy choroby. Jeżeli korzystamy z outsourcingu nie musimy zajmować się szukaniem zastępstwa. Jest to szczególnie ważne, jeżeli często odwiedzają nas klienci – brudne biuro to mniejsze zaufanie i prestiż.

 

Sprzątanie biura – praca nie dla każdego

Sprzątanie biur wydaje się być zajęciem, do którego nadaje się każdy. Nic bardziej mylnego. Ta praca również wymaga nieustannego doszkalania się. Wiedza o sposobach czyszczenia np. sprzętu komputerowego nie jest powszechna. Zatrudnienie firmy zewnętrznej daje nam pewność, że pracownicy będą używać profesjonalnego sprzętu i środków do uporządkowania naszej przestrzeni biurowej. Poza tym większość przedsiębiorstw dba o swoją opinię i bardzo dokładnie prześwietla przeszłość kandydatów do pracy aby mieć pewność, że są to osoby odpowiedzialne i posiadające wiedzę na temat prac porządkowych.

 

Na co uważać przy wyborze firmy sprzątającej

Wybór firmy zewnętrznej nie jest niestety sprawą łatwą. Założenie działalności zajmującej się sprzątaniem biur nie wymaga dodatkowych koncesji, pozwoleń czy specjalnego rodzaju uprawnień. Nic dziwnego, że co roku powstaje bardzo wiele nowych przedsiębiorstw, które świadczą usługi porządkowe. Na rynku powyżej 2 lat utrzymuje się zaledwie około 30% firm, co może spowodować, że trafimy na taką z bardzo małym doświadczeniem. Młode organizacje często walczą o klienta oferując niską cenę. Często idzie to w parze z zatrudnianiem mało profesjonalnej kadry. W konsekwencji może spowodować niezadowolenie z jakości i konieczność zmiany usługodawcy.

 

Jak wybrać firmę do sprzątania biur?

Przy wyborze firmy do sprzątania biura zawsze warto najpierw popytać znajomych i rodzinę. Jeżeli są w stanie polecić nam jakieś konkretne przedsiębiorstwo jesteśmy w bardzo komfortowej pozycji. Najbliższa nam grupa ludzi zawsze będzie bardziej wiarygodna niż wszelakie rankingi czy recenzje. Warto dodatkowo podpytać co szczególnie podoba im się u danego zleceniobiorcy. Jeżeli są to rzeczy na których i nam zależy, koniecznie trzeba zadzwonić i umówić się z przedstawicielem na oględziny biura. Żaden profesjonalista nie poda nam kosztu usługi bez obejrzenia powierzchni, które mają być sprzątane.

 

Referencje są ważne

Jeżeli sami szukamy firmy do sprzątania biura koniecznie musimy zapoznać się z opiniami na jej temat chociażby w Internecie. Większość firm udostępnia powszechnie referencje od poprzednich zleceniodawców, co pomaga nam sprawdzić opinie zadowolonych klientów. Możemy też zorientować się w rodzaju budynków obsługiwanych przez dane przedsiębiorstwo. Pomoże to w dobraniu takiego, które zajmuje się sprzątaniem biur takich jak nasze.

 

Zakres usług

Obecnie firmy rozwijają się w bardzo dynamiczny sposób. Warto od początku zacząć korzystać z przedsiębiorstwa sprzątającego biura. Jeżeli nasza działalność będzie rosła wystarczy rozszerzyć zakres współpracy bez potrzeby poszukiwania nowego usługobiorcy. Dlatego od razu warto upewnić się, że firma sprzątająca ma szeroki zakres usług i jest na tyle elastyczna, by w razie konieczności dostosować się do nowych wyzwań.

 

Profesjonalny sprzęt i środki czyszczące

Są czynności porządkowe, których nie da się wykonać używając zwykłej ścierki i  miotły. Niektóre wymagają profesjonalnego sprzętu czy środków, które nie są dostępne w zwykłej drogerii. Jeżeli firma sprzątająca biura dysponuje urządzeniami do zadań specjalnych przede wszystkim wiąże się to z wyższym standardem czyszczenia.

 

Ubezpieczenie

Większość profesjonalnych firm będzie zabezpieczona ubezpieczeniem OC. Usługi takiego przedsiębiorstwa mogą być nieco droższe, jednak jest to cena jaką warto zapłacić zwłaszcza gdy nasze biuro jest wyposażone w kosztowny sprzęt czy meble. Posiadanie tego typu zabezpieczenia świadczy też o profesjonalnym podejściu do prowadzonego biznesu.

 

Ile kosztuje usługa sprzątania biura?

Koszt usługi sprzątania biura będzie zależał od bardzo wielu czynników. Warto zorientować się w średnich cenach, które będą obowiązywały w naszym mieście. Pomoże nam to w wykluczeniu zarówno zbyt niskich jak i wysokich propozycji od potencjalnych zleceniobiorców.

 

Metraż biura

Większość firm sprzątających biura szacuje koszt usługi opierając się przede wszystkim na wielkości biura. Zazwyczaj posiadają cennik gdzie przedstawiona jest cena za metr kwadratowy powierzchni. Jest to dosyć łatwy sposób by orientacyjne ocenić ile będzie wynosić kwota na fakturze.

 

Miasto wykonania usługi sprzątania

To gdzie wykonywana jest usługa sprzątania biuro ma kluczowe znaczenie dla ceny. Różnice w cenie w największych miastach w Polsce mogą różnić się nawet o 6 złotych za metr kwadratowy. Zależy to głównie od kosztu pracy w danym mieście. Oczywiście w zależności od rodzaju powierzchni czyszczonych i wymagań konserwacji stawki mogą się dodatkowo różnić.

 

Środki czystości

Możemy samodzielnie dbać o dostarczenie środków do sprzątania biura. Jednak kiedy nie jesteśmy specjalistami, warto wyłożyć dodatkowe środki i zlecić ich zakup firmie, którą zatrudniamy. Podobnie jest w przypadku środków higienicznych, które musimy zapewniać naszym pracownikom. Jeżeli zrzucimy ten obowiązek na firmę outsourcingową zapłacimy ekstra za każdą osobę w naszej firmie. Średnio jest to 14 zł za osobę miesięcznie.

 

Częstotliwość sprzątania biura

W zależności od wielkości siedziby czy profilu działalności, sprzątanie biura może być wykonywane w różnej częstotliwości. Niektóre firmy potrzebują kogoś do obsługi codziennie, a inne raz czy dwa razy tygodniu. Może się też zdarzyć, że biuro będzie wymagało więcej niż jednego pracownika do obsługi porządkowej, co też znacznie wpłynie na koszt usługi.

 

Usługi dodatkowe

Jeżeli do naszego biura przynależą tereny zielone, niezbędne będzie zaangażowanie firmy do ich porządkowania w lecie i odśnieżania zimą. Może to dodatkowo kosztować, ale warto wziąć to pod uwagę przy sporządzaniu kosztorysu. Podobnie ma się sprawa w przypadku np. mycia szyb i czyszczenia wykładzin.  Również przy tych czynnościach konieczna będzie dopłata do stawki podstawowej.

 

Przykładowe ceny sprzątania biura

W Krakowie za sprzątanie biura o powierzchni 500m2 pięć razy w tygodniu zapłacimy miesięcznie około 1300zł.  W małych miastach za takie sam metraż -960zł , a w Warszawie będzie to z kolei 1480zł. Środki czystości zapewnione przez firmę zewnętrzną spowodują podwyższenie tej kwoty o około 15%. Serwis w poza godzinami urzędowania biura zmniejszy wysokość faktury o kilkanaście procent. O 10% tańsza będzie też usługa firmy bez ubezpieczenia OC.

 

Podpisanie umowy z firmą sprzątającą

Umowę z firmą sprzątającą biura podpisuje się zazwyczaj na kilka lat, co oczywiście jest poprzedzone miesiącem próbnym. Bardzo istotne jest to, byśmy mieli wpływ na zawartość kontraktu. Od tego co się w niej znajdzie będzie zależała jakość współpracy między stronami. Im bardziej dokładnie rozpisany będzie, tym bardziej prawdopodobne jest obustronne zadowolenie. Poza rzeczami oczywistymi jak cena, umowa musi zawierać rozplanowanie prac – warto określić jakie czynności i kiedy będą wykonywane. Koniecznie należy wyznaczyć osobę do kontaktu, która będzie pomagać w razie sytuacji awaryjnych. W umowie może znaleźć się zapis, odnośnie sposobów kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *