Leasing samochodu – ile kosztuje, jak wybrać firmę leasingową, na co zwrócić uwagę?

Call Center - jak wybrać zewnętrzną firmę call center i ile to kosztuje?
CALL CENTER. ➜ KOSZT. ✚ JAK wybrać firmę?
8 maja 2017
Biuro rachunkowe Warszawa - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Warszawie
BIURO Rachunkowe Warszawa. ➜ KOSZT
8 maja 2017
Leasing samochodu - ile kosztuje, jak wybrać firmę leasingową, na co zwrócić uwagę?

Kalkulator leasingowy pomoże nam znaleźć najkorzystniejszą ofertę leasingową. Jednak koszty to jedno, a warunki leasingu i umowa leasingowa to drugie. Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę? Czym kierować się przy porównywaniu ofert? Co sprawdzić w umowie leasingowej przed jej podpisaniem?

 

Leasing czy kredyt?  A może wynajem?

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania wśród polskich przedsiębiorców. Według definicji polega on na użytkowaniu np. samochodu należącego do innego podmiotu, na określonych warunkach finansowych. Zwykle leasing kończy się wykupem po okresie określonym w umowie. Kupując samochód w kredycie firma jest jego właścicielem już po zawarciu umowy kredytowej. Koszty kredytu mogą być jednak dużo wyższe niż koszty leasingu. W sprawdzeniu, co będzie bardziej opłacalne, pomoże nam kalkulator leasingowy.  Ponadto otrzymanie kredytu jest dużo bardziej skomplikowane – ważna jest np. historia finansowa firmy. Jeśli zakładasz nową firmę lub masz już zobowiązania kredytowe, pewnie prędzej otrzymasz leasing niż kredyt. Warto pamiętać, że leasing nie wpływa na zdolność kredytową firmy.

Wybierając leasing możesz dopasować ofertę do potrzeb twojej firmy. Leasingodawcy oferują dziś dwa podstawowe rodzaje leasingu – leasing z niską wartością końcową, gdzie mamy niski wkład własny, długi okres spłaty i możliwość wykupu samochodu już od 1 % wartości po zakończeniu okresu leasingu – lub leasing/wynajem samochodu z wysoką wartością wykupu – w tym przypadku możesz zapłacić nieco więcej na start, ale raty będą niskie a na koniec okresu leasingowania nie musisz wcale wykupywać samochodu. Rozwiązanie to jest polecane zwykle firmom, którym zależy na maksymalnym obniżeniu miesięcznych kosztów utrzymania floty.

 

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Biorąc samochód w leasing musimy rozważyć również opcję, czy podpiszemy umowę na leasing operacyjny czy leasing finansowy. Każda z tych form leasingu ma swoje plusy i minusy. Warto dokładnie przyjrzeć się kosztom leasingu w jednym i drugim przypadku, aby wybrać ofertę najkorzystniejszą finansowo. Wybierając leasing operacyjny przedsiębiorca nie jest właścicielem samochodu – auto jest własnością firmy leasingowej – ale może wrzucić w kosztu prowadzenia działalności całą pierwszą wpłatę i całość raty leasingowej (kapitał i odsetki) a także koszty związane z eksploatacją przedmiotu leasingu. W leasingu finansowym przedmiot leasingu staje się od razu własnością leasingobiorcy. Wówczas kosztami formy staje się amortyzacja przedmiotu leasingu, część odsetkowa raty i codzienne koszty użytkowania. Co będzie korzystniejsze? Warto skorzystać z kalkulatora leasingowego i obliczyć, co będzie dla nas bardziej opłacalne.

 

Dlaczego warto wziąć samochód w leasing?

Po pierwsze – łatwa dostępność. Aby wziąć w leasing samochód nie musisz mieć bogatej historii finansowej – dlatego na leasing decydują się często przedsiębiorcy, którzy niedawno założyli działalność. Ponadto leasing samochodu nie wpływa na zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, więc jeśli planowane jest zaciągnięcie większego kredytu na inne cele, warto wybrać leasing. Kolejna rzecz to minimum formalności. Leasingodawcy nie wymagają tak wielu dokumentów i formalności, jak banki udzielające kredytów. przez co wzięcie samochodu w leasing jest dla przedsiębiorcy dużo łatwiejsze i prostsze a decyzja o leasingu jest dużo szybsza.

 

Jak wybrać dobrą firmę leasingową?

W przypadku leasingu na samochód mamy zwykle do wyboru kilka opcji – możemy wziąć auto w leasing bezpośrednio od dealera samochodów lub skorzystać z usług firmy leasingowej. Która z tych opcji jest lepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od warunków, jakie zostaną nam przedstawione. Warto porównać kilka ofert, czy chociażby skorzystać z kalkulatora leasingowego i sprawdzić, co będzie dla naszej firmy bardziej korzystne finansowo. Za skorzystaniem z usługi od dealera przemawia fakt, że wszelkie formalności załatwiane są od razu, w jednym miejscu. Czasami od decyzji o wzięcia samochodu w leasing do podpisania umowy mija dosłownie kilka minut. Jednak jeśli mamy więcej czasu, zbierzmy i porównajmy oferty od kilku leasingodawców. Może się okazać, że poświęcając trochę czasu i energii, zaoszczędzimy na leasingu sporą kwotę.

Zwróć uwagę na koszty dodatkowe – koszty monitów, opłaty za udzielenie informacji policji, kiedy złapie cię fotoradar, marże i prowizje.

Warto sprawdzić, jaka jest pozycja firmy na rynku. Przede wszystkim sprawdźmy, od kiedy istnieje firma – im dłużej tym większe prawdopodobieństwo, że nie upadnie w najbliższym czasie. Warto zwrócić uwagę, czy należy do dużej grupy kapitałowej i w jakiej jest kondycji finansowej. Im lepsza i bardziej stabilna firma, tym korzystniejsze warunki leasingu zwykle  może nam zaoferować.

 

Umowa leasingowa i ubezpieczenie samochodu w leasingu

Biorąc samochód w leasing, koniecznie dokładnie przeczytaj umowę. Jeśli jest jasna, zrozumiała i przejrzysta – oznacza to, że firma nie ma nic do ukrycia. Im bardziej skomplikowana umowa, tym większe prawdopodobieństwo zawarcia w niej zapisów niekorzystnych dla przedsiębiorcy. Zwróć uwagę szczególnie na całkowity koszt leasingu – czy zawarty jest w nim koszt wykupu samochodu, czy nie. Sprawdź, jakie są koszty dodatkowe np. przy zmianie harmonogramu spłaty rat czy wcześniejszym wykupie.

Zapytaj o ubezpieczenie samochodu – sprawdź koszty i porównaj z rynkowymi ofertami. Zwróć uwagę na to, czy polisa jest refakturowana przez leasingodawcę czy wykupujesz ją u zewnętrznej agencji. W tym drugim przypadku ubezpieczenie jest zwolnione z VAT-u. Sprawdź, w jaki sposób wyliczana jest kwota ubezpieczenia. Zdarza się bowiem tak, że w pierwszym roku koszt ubezpieczenia jest niski, a w kolejnych latach bardzo wysoki. Jednak nie zawsze będzie możliwość wyboru opcji ubezpieczenia. Samochód jest własnością firmy leasingowej, więc zwykle to on dyktuje warunki. Niezależnie od tego, każdy leasingodawca będzie wymagał wykupienia pełnego pakietu ubezpieczenia – OC, AC i NNW. Nawet w przypadku leasingu samochodu używanego nie będzie więc możliwości wykupienia jedynie ubezpieczenia obowiązkowego.

Umowa powinna zawierać również informację dotyczącą cesji – czy jest możliwa, czy nie – oraz informację na temat tego, co dzieje się w przypadku wystąpienia zaległości w spłacie rat.

 

OWUL – Ogólne Warunki Umowy Leasingu – dokument, który musisz przeczytać

Istotnym dokumentem przy zawieraniu umowy leasingowej jest tzw. OWUL, czyli Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Znajdziemy tam informację na temat tego, w jaki sposób zmieniać się może wysokość rat leasingowych w przypadku zmiany WIBOR. Dobra firma stosuje takie zmiany automatycznie, zła – uzależnia zmiany od własnej decyzji.

W OWUL powinny się znaleźć również zapisy precyzujące, jakie są warunki wcześniejszego zakończenia umowy leasingowej – np. na skutek tzw. szkody całkowitej, czyli zniszczenia samochodu lub w przypadku windykacji, kiedy zalegamy ze spłatą rat i umowa zostaje wypowiedziana. W dokumencie powinny znaleźć się też informacje dotyczące wszelkich kar umownych i dodatkowych opłat.

 

Od czego zależy koszt leasingu samochodu?

Główne czynniki mające wpływ na wysokość raty leasingowej to np. długość umowy, wysokość opłaty wstępnej i oprocentowanie leasingu. Inaczej będą liczone koszty w przypadku leasingowania aut nowych, a inaczej – używanych. Zwykle trzyletnie samochody są o połowę tańsze, niż nowe. To rozwiązanie jednak nie jest zalecane firmom, które zamierzają eksploatować samochody intensywnie i robić bardzo duże przebiegi. Wówczas warto wyleasingować samochód nowy, objęty gwarancją producenta. Jeśli jednak eksploatacja nie będzie tak intensywna, warto zastanowić się nad autem z drugiej ręki. Wartość rynkowa samochodów używanych jest znacznie niższa niż nowych, więc siłą rzeczy leasing samochodu używanego będzie dużo tańszy. Pamiętajmy jednak, że nie każde auto używane  da się wyleasingować. Firmy zwykle nie udzielają leasingu na samochody starsze niż 8 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *