Księgowość Łódź – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Łodzi
Księgowość ŁÓDŹ. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Sale konferencyjne Poznań – koszt wynajmu sal konferencyjnych w Poznaniu
Sale konferencyjne Poznań – koszt wynajmu sal konferencyjnych w Poznaniu
11 lipca 2017
Księgowość Szczecin – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Szczecinie

Zewnętrzna księgowość przekonuje do korzystania ze swoich usług coraz więcej właścicieli firm. Jej głównymi atutami jest wygoda, korzystna cena i profesjonalne wsparcie. Jednak mimo prowadzenia rachunkowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe, odpowiedzialność za ewentualne pomyłki wykryte przez organ podatkowy ponosi przedsiębiorca.

Księgowość w Szczecinie – zasadnicze różnice w ofertach

Ze względu na fakt, że zewnętrzny księgowy jest coraz bardziej popularny, a tym samym coraz więcej ofert zewnętrznego wsparcia rachunkowego pojawia się na rynku, biuro księgowe w Szczecinie próbuje wyróżnić się spośród konkurencji. Rozbieżności w oferowanych usługach dotyczą różnych kwestii. Aby mieć pewność, że przedsiębiorca wybrał najlepsze usługi dla swojego biznesu, powinien porównać wszystkie interesujące go oferty.

Usługi księgowe w Szczecinie z certyfikatem

Biuro może posiadać certyfikat, który będzie potwierdzał profesjonalizm jego usług. Jeszcze do niedawna musiała go posiadać każda księgowość. Dziś, choć nie wymagany przez prawo, również jest dość popularny.

Przedsiębiorca bardzo łatwo może sprawdzić, czy interesujące go usługi posiadają stosowny dokument. Wystarczy odwiedzić strony internetowe Centrum Informacji Księgowej lub Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, gdzie wymienione jest każde certyfikowane biuro rachunkowe w Szczecinie. Może też złożyć wniosek, w którym zostanie wskazany konkretny księgowy.

Specjalistyczna księgowość w Szczecinie

Przedsiębiorcy, którzy wybierają konkretne biuro, oczekują wsparcia nie tylko w kwestiach księgowych, ale również w wielu innych zagadnieniach związanych z prowadzeniem biznesu. Dlatego ważne jest, aby wybrana księgowość mogła spełnić oczekiwania swojego klienta. Najczęściej oczekiwanym wsparciem jest konsulting prawny, przeprowadzenie audytów firmowych czy usługi wynajmu wirtualnego biura.

Istotną kwestią jest również to, czy księgowość w Szczecinie specjalizuje się w branży, w której działa jego klient. Ze względu na nadmorską lokalizację, wielu biznesmenów wymaga obsługi z zakresu działalności zagranicznej lub obsługi… marynarzy. W tak szczególnych warunkach biznesowych wyspecjalizowane i doświadczone biuro rachunkowe jest niezwykle ważną kwestią. To, czy księgowy będzie potrafił poprawnie poprowadzić rachunkowość przedsiębiorcy bezpośrednio rzutuje na przyszłość obsługiwanego przedsiębiorstwa.

Biuro rachunkowe w Szczecinie – konkretne specjalizacje

Zróżnicowanie usługi księgowe są najlepiej widoczne na przykładzie konkretnych ofert.

Przedsiębiorca, który oczekuje, że jego księgowy będzie w stanie rozliczać marynarzy oraz dochody zagraniczne, może skorzystać z usług Kancelarii Podatkowej Gorczyca&Kozłowska sp. z o.o. Kancelaria oferuje dodatkowo wynajem wirtualnego biura i rozliczenie opodatkowania wynajmu.

Biuro księgowe Trames wyróżniają usługi controllingu finansowego.

Klienci MH Biuro Rachunkowe mogą liczyć na pełne doradztwo z dziedziny podatków oraz na pomoc przy rejestrowaniu spółek.

Biuro rachunkowe w Szczecinie Conte wyróżnia doradztwo prawne związane z działalnością obsługiwanego przedsiębiorstwa.

To, co wyróżnia HDL Biuro Rachunkowe to pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej oraz optymalizacja podatkowa.

Stałe lub elastyczne ceny – zróżnicowane ceny za usługi księgowe w Szczecinie

Podstawową różnicą w ofertach, jakie proponuje biuro rachunkowe w Szczecinie, jest cena usług. Jej porównanie może być nieco trudno ze względu na fakt, że księgowość może być opłacana w formie stałej lub elastycznej opłaty.

W pierwszym przypadku księgowy ustala z klientem dokładny zakres usług i nalicza za nie regularną, comiesięczną opłatę. Biuro księgowe w Szczecinie proponuje taki wariant rozliczeń klientom, których działalność osiąga dość regularne zyski, a liczba księgowanych dokumentów również jest zbliżona w danym miesiącu.

Przedsiębiorstwa, które swoje zyski uzależniają chociażby od sezonowości i rozliczają różnorodną liczbę dowodów księgowych, powinny wybrać opłaty elastyczne za usługi księgowe. Wówczas biuro księgowe dostosowuje zakres usług do indywidualnych potrzeb klienta. W miesiącach bardziej intensywnej działalności przedsiębiorstwa opłata za księgowość w Szczecinie jest większa. Jednak z miesiącach przestoju usługi księgowe są tańsze.

Księgowość osobista bądź online

Księgowość w Szczecinie staje się coraz bardziej nowoczesna. Chociaż niejedno biuro rachunkowe nadal prowadzi rachunkowość swoich klientów w tradycyjnej postaci, gdzie wizyty przedsiębiorcy w biurze są koniecznością, to coraz częściej usługi księgowe są świadczone online. Księgowy w Szczecinie, który do kontaktu ze swoim klientem wykorzystuje internet, a jego rachunkowość prowadzi za pomocą specjalistycznego oprogramowania zaoszczędza czas obu stron. Wykorzystanie kanałów elektronicznych w księgowości jest wygodne i zwiększa przepływ informacji na linii przedsiębiorca – biuro księgowe– organ podatkowy.

Zewnętrzna księgowość w Szczecinie – od czego zależy jej koszt?

Księgowy wycenia swoje usługi w oparciu o kilka czynników, które bezpośrednio dotyczą obsługiwanego klienta.

Przede wszystkim na cenę za usługi księgowe wpływa forma prawna obsługiwanego przedsiębiorstwa. Rozliczanie typowej działalności gospodarczej nie sprawi większego problemu. Jednak kiedy księgowy w Szczecinie będzie musiał zmierzyć się z rozliczeniem spółki akcyjnej, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie będzie w stanie sprostać temu zadaniu. Dlatego też bardziej skomplikowane usługi są droższe.

Biuro księgowe warunkuje też swoje ceny od formy opodatkowania obsługiwanego przedsiębiorstwa. Usługi dla podatników VAT są z reguły nawet kilkadziesiąt złotych droższe niż usługi dla podmiotów niebędących podatnikami.

Na cenę wpływa również branża, w jakiej działa biznesmen. Im bardziej skomplikowana czy nietypowa, tym księgowy musi się wykazać większym doświadczeniem i kwalifikacjami. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost cen za księgowość w Szczecinie.

Ceny naliczane przez biuro księgowe wzrastają wraz z liczbą dowodów księgowych, jaka ma być zaksięgowana w danym miesiącu. W przypadku naprawdę dużej ilości (pow. 100 szt.), przedsiębiorca może próbować negocjować indywidualne stawki za usługi w tym zakresie.

Biuro księgowe w Szczecinie – opłaty za konkretne usługi księgowe w Szczecinie

Ryczałt ewidencjonowany

Opłata za rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego już coraz rzadziej zależy od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Z reguły księgowość w Szczecinie w tym zakresie kosztuje w granicach 120-120 zł netto miesięcznie. Jeśli którekolwiek biuro stosuje jeszcze rozróżnienie na płatników i nie płatników VAT, to ci drudzy zapłacą ok 20 zł netto miesięcznie mniej.

Koszty ryczałtu ewidencjonowanego nie są zbyt wygórowane w porównaniu ze ogólnopolską stawką, która wynosi ok 102 zł netto/m-c.

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Opłaty za KPiR zależą od tego, czy dany podmiot jest lub nie jest płatnikiem VAT. Dla płatników podatku biuro rachunkowe proponuje stawki w granicach 230-400 zł netto miesięcznie. Księgowość w Szczecinie dla niepłacących VAT może być nawet kilkaset złotych tańsza w skali miesiąca. Średnia stawka za tego rodzaju usługi to koszt 150-300 zł netto. Powyższe stawki dotyczą sytuacji, kiedy księgowy będzie rozliczał max. 50 dokumentów miesięcznie.

W zestawieniu ze średnią krajową stawką za prowadzenie KPiR – ok. 126 zł netto/m-c – koszty za usługi księgowe w Szczecinie są dość wysokie.

Księgi handlowe

Z o wiele większymi kosztami za księgowość w Szczecinie muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych. Księgowy w Szczecinie wycenia tę usługę w oparciu o liczbę księgowanych dokumentów. Przy założeniu rozliczania do 50 dowodów księgowych średni koszt to przedział od 500 zł do 1000 zł netto miesięcznie. Biuro księgowe w Szczecinie zwiększa swoje wynagrodzenie wraz ze zwiększaniem się liczby księgowych dokumentów. Jednak w przypadku ich dużej ilości (pow. 100 szt./m-c) przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy biuro rachunkowe w Szczecinie nie zezwoliłoby na negocjacje cen.

W zestawieniu ze średnią krajową stawką – ok. 488 zł netto – usługi księgowe w Szczecinie w zakresie prowadzenia ksiąg handlowych są stosunkowo drogie.

Kadry i płace

Biuro oferuje również pomoc w obsłudze kadr i płac swoich klientów. Księgowość w Szczecinie w tym zakresie to koszt rzędu 35-60 zł netto za każdego rozliczanego pracownika. Na cenę wpływa rodzaj umowy zawartej z pracownikiem oraz wielkość rozliczanego personelu.

Księgowy w Szczecinie – w porównaniu ze stawką ogólnopolską (30 zł netto/os.) – wycenia swoje usługi w tym zakresie bardzo drogo.

Księgowość w Szczecinie dodatkowo płatna

Biuro rachunkowe– obok usług standardowych – proponuje również usługi dodatkowe. Ze względu na fakt, że są one ponadprogramowe, ich koszt również jest doliczany dodatkowo do miesięcznej opłaty za księgowość w Szczecinie.

To, za co dodatkowo zapłaci przedsiębiorca, zależy od oferty proponowanej przez biuro księgowe w Szczecinie. Najczęściej dodatkowo płatne są: opracowanie deklaracji podatkowej (ok. 30 zł netto/szt.), roczne zeznanie z należnymi odliczeniami (od 40 zł netto/szt.), napisanie wniosku o indywidualną interpretację podatkową (ok. 100 zł netto/szt.) oraz doradztwo podatkowe (od 100 zł netto/szt.).

Bez względu na ofertę biura najdroższą usługą dodatkową jest opracowanie rocznego sprawozdania finansowego. Tego rodzaju dokument jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy działają w formie spółki. Księgowość w Szczecinie w tym zakresie to koszt równy miesięcznej opłacie za usługi. Często też księgowy zaznacza, że koszt przygotowania sprawozdania to ok. 1000 zł netto.

Znajomość cennika usług dodatkowych jest bardzo istotna dla przedsiębiorcy. Księgowość w Szczecinie przed rozpoczęciem pracy z klientem powinna jasno określić, które usługi wchodzą w ramach miesięcznej opłaty, a które wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Księgowość w Szczecinie – czy naprawdę warto?

Rozwiązanie korzystne finansowo

Jednym z powodów, dla którego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na usługi księgowe, jest ich korzystna cena. Zewnętrzny księgowy jest z pewnością tańszy niż utrzymywanie etatu wewnętrznego księgowe w firmie. Ponadto doświadczona księgowość w Szczecinie to również cenne doradztwo w zakresie optymalizacji kosztów prowadzenia działalności. Niekiedy wystarczy dobranie właściwej formy opodatkowania oraz wliczenie w koszty prowadzenia działalności części wydatków, aby znacząco zmniejszyć koszty prowadzenia firmy.

Profesjonalne i doświadczone doradztwo

Usługi księgowe mogą być opłacalne również z innego względu. Coraz częściej biuro rachunkowe to nie tylko usługi rachunkowe, ale również doradztwo prawne, finansowe czy gospodarcze. Skupienie w jednej firmie tak szerokiego wachlarza usług consultingowych jest dla przedsiębiorcy praktycznym i opłacalnym rozwiązaniem. W sytuacji, kiedy potrzebuje doradztwa prawnego, nie musi już szukać zewnętrznej firmy. Księgowość w Szczecinie ze wsparciem prawniczym będzie z pewnością tańsza niż usługi zewnętrznej kancelarii. Ponadto prawnik działający w ramach jednego biura będzie mógł w każdej chwili sięgnąć po szereg niezbędnych informacji dotyczących prowadzonej działalności. Firma zewnętrzna nie ma z reguły takiej możliwości.

Reprezentacja przed organami podatkowymi

Przedsiębiorca, który korzysta z usług biura rachunkowego, często może liczyć również na reprezentowanie swojej osoby przed organem podatkowym. Wówczas księgowy w Szczecinie w imieniu swojego klienta składa wszystkie niezbędne w rozliczeniach dokumenty. Reprezentacja może dotyczyć również sytuacji, kiedy konieczne będzie wyjaśnienie ewentualnych pomyłek w rozliczeniach. Księgowość w Szczecinie również może być reprezentantem przedsiębiorcy. Nie wolno jednak zapominać, że chociaż przedsiębiorca jest rozliczany i reprezentowany przez zewnętrzne biuro księgowe, to on ponosi przed organem podatkowym odpowiedzialność za pomyłki lub zaniedbania w księgowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *