Księgowość Gdańsk – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Gdańsku
Księgowość GDAŃSK. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Księgowość Lublin – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Lublinie
Księgowość LUBLIN. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Księgowość Katowice – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Katowicach

Coraz więcej osób sięga po zewnętrzną księgowość. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak nie można zapominać o jednym: zewnętrzna księgowość w Katowicach nie przejmuje odpowiedzialności za firmową rachunkowość przed organem podatkowym.

Co może różnić usługi księgowe w Katowicach?

Mogłoby się wydawać, że każde biuro rachunkowe może zaoferować usługi w takim samym zakresie. Jednak to tylko pozory. Usługi księgowe bardzo różnią się od siebie. Przedsiębiorca, zanim wybierze księgowość dla swojej firmy, powinien dokładnie porównać dostępne na rynku oferty.

Certyfikaty potwierdzające kompetencje

Biuro rachunkowe może, chociaż nie musi, posiadać certyfikat wydany przez Centrum Informacji Księgowej lub Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Usługi księgowe w Katowicach z tego rodzaju dokumentem będą świadczone na wysokim poziomie. Ponadto tego rodzaju dokumenty potwierdzają fakt, że zewnętrzny księgowy stale podnosi swoje kwalifikacje.

Weryfikacja czy dana księgowość w Katowicach posiada takowy certyfikat jest bardzo prosta. Wystarczy przejrzeć rejestry certyfikowanych biur dostępne na stronach CIK lub SKwP. Przedsiębiorca może również złożyć wniosek o pozyskaniu informacji, czy dane biuro księgowe jest biurem certyfikowanym.

Księgowość w Katowicach – określone branże i specjalistyczne usługi

Przedsiębiorca, który chce mieć pewność, że wybrane biuro rachunkowe w Katowicach spełni jego oczekiwania, powinien zwrócić uwagę na jego specjalizację. Czym jest specjalizacja? Zewnętrzna księgowość może posiadać doświadczenie w prowadzeniu rachunkowości ściśle określonej branży (np. aptekarskiej, produkcyjnej, transportowej) lub w rozliczaniu określonych form organizacyjnych działalności (np. spółek kapitałowych, instytucji edukacyjnych, stowarzyszeń). Ponadto – oprócz standardowego wsparcia księgowego – usługi księgowe bywają bardzo rozbudowane. Przykładowo: zewnętrzna księgowość w Katowicach to nie tylko doradztwo podatkowe, ale też prawne, gospodarcze czy biznesowe. Przedsiębiorca wybierający biuro księgowe powinien wziąć pod uwagę zarówno jego specjalizację, jak też zakres usług.

Przykłady specjalizacji – wyspecjalizowane biuro rachunkowe w Katowicach

Różnice w specjalizacji biur rachunkowych najłatwiej zauważyć podczas porównywania poszczególnych ofert.

Firmę APN Consulting sp. z o.o. wyróżnia na rynku usługa doradztwa finansowo-księgowego, która obejmuje konsultacje prawne z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego, konsulting dotyczący optymalizacji firmowych kosztów czy pomoc przy zakładaniu i likwidacji biznesu.

Tax-Net też ma w swojej ofercie wsparcie w zakresie firmowych finansów. Obejmuje ono jednak konsulting w zakresie ubezpieczeń i kredytów. Ponadto biuro proponuje klientom wsparcie w pozyskaniu podatku od zagranicznych dochodów czy wynajem wirtualnego biura.

Szerokie usługi proponuje Denzel Polska. W jego ofercie można odnaleźć usługi audytu, administracji działu kadr, ale także due diligence czy management payroll.

Biuro Rachunkowe Elżbiety Gąsiorowskiej gwarantuje wsparcie w przygotowaniu firmowej polityki rachunkowości.

Natomiast KPDA proponuje księgowość w wersji online oraz kontroling przedsiębiorstwa klienta.

To, co wyróżnia Usługi Księgowe Fresz, to usługi szkoleniowe z tematyki księgowo-podatkowej, pomoc w pozyskaniu finansowania firmy i dotacji unijnych oraz udostępnianie sal szkoleniowych.

Nowoczesne modele komunikacji

Księgowość, chcąc usprawnić swoją działalność, sięga coraz częściej po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Coraz częściej księgowość w Katowicach jest dostępna w wersji online. Biuro rachunkowe korzysta też z profesjonalnego oprogramowania księgowego, które znacznie ułatwia prowadzenie rozliczeń klientów. Dzięki wykorzystaniu elektronicznych rozwiązań, coraz częściej księgowy w Katowicach kontaktuje się ze swoimi klientami i organami podatkowymi za pośrednictwem internetu. Ponadto przesyłanie dokumentów księgowych w wersji elektronicznej pozwala zaoszczędzić czas poświęcony na osobiste wizyty w biurze czy urzędach.

Opłata abonamentowa, elastyczna, promocyjna – ile kosztuje biuro księgowe w Katowicach?

Biznesmen z pewnością w pierwszej kolejności zwróci uwagę na cenę usług, jaką proponuje biuro rachunkowe w Katowicach. Powinien jednak pamiętać, że księgowość w Katowicach może rozliczać się w dwóch modelach. Pierwszy – opłaty abonamentowe – to z góry określone miesięczne kwoty, w ramach których zewnętrzny księgowy w Katowicach gwarantuje swojemu klientowi konkretną pulę usług. Ten model jest opłacalny dla biznesów, których działalność jest niemal taka sama z miesiąca na miesiąc (tzn. nie zmienia się drastycznie liczba księgowanych dokumentów ani charakter prowadzonych interesów).

Jednak część przedsiębiorstw uzależnia swoje zyski od sezonowości bądź przebiegu cyklu produkcyjnego. W związku z tym liczba księgowanych dowodów może się znacznie różnić w poszczególnych miesiącach. Bardziej opłacalnym modelem rozliczania dla takich firm będą opłaty elastyczne, czyli dopasowywane do konkretnego miesiąca i rodzaju wykorzystanych usług. W tym przypadku firma, która w kilku miesiącach będzie osiągać naprawdę wysokie zyski, zapłaci więcej za usługi. Jednak w słabszych miesiącach działalności, gdzie księgowanych transakcji będzie mniej, księgowość w Katowicach również będzie tańsza.

Mówiąc o opłatach za usługi księgowe, warto zwrócić uwagę jeszcze na dostępne promocje. Biuro księgowe, chcąc zdobyć nowych klientów, oferuje preferencyjne warunki współpracy przez pierwsze miesiące. Nowi klienci mogą otrzymać nawet 50% rabatu na usługi księgowe w Katowicach przez nawet trzy miesiące współpracy. Natomiast ci, którzy przenoszą swoją księgowość w Katowicach z konkurencyjnej firmy, również często otrzymują rabaty (max. 50%) przez pierwszy miesiąc współpracy.

Księgowość w Katowicach – od czego jest uzależniony koszt?

Biuro księgowe kształtuje ceny swoich usług we współzależności od kilku zasadniczych kwestii. Dotyczą one rodzaju obsługiwanego klienta.

W pierwszej kolejności księgowość w Katowicach kształtuje swój koszt w oparciu o formę prawną klienta. Wynika to z konieczności posiadania większych kompetencji i doświadczenia chociażby przy obsłudze spółki z o.o. niż w przypadku rozliczania typowej działalności gospodarczej.

Księgowy w Katowicach wysokość swojego wynagrodzenia uzależnia również od wymaganej przez klienta specjalizacji usług. Oczywiste jest, że biuro rachunkowe, które jako jedno z niewielu specjalizuje się np. w rozliczaniu dropshippingu, będzie solidnie wyceniało swoje usługi księgowe w tym zakresie.

Niekiedy wysokość opłaty za usługi zależna jest również od formy opodatkowania klienta. Podmioty będące płatnikami VAT muszą liczyć się z wyższymi opłatami za usługi księgowe niż koszty, jakie za te same usługi poniosą przedsiębiorcy zwolnieni z opłacania podatku.

Usługi księgowe w Katowicach – koszty

Cena rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego

Bezpośrednio na cenę usług rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego wpływa fakt, czy rozliczany podmiot jest płatnikiem podatku VAT. Jeśli jest, musi liczyć się z tym, że biuro rachunkowe będzie oczekiwało od niego opłaty w granicach 130-200 zł netto. Powyższa cena obejmuje usługi, w ramach których rozliczane jest max. 50 dokumentów miesięcznie.

Podmioty niebędące płatnikiem VAT za rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego zapłacą średnio 50 zł netto mniej.

W porównaniu z ogólnopolską stawką za ryczałt ewidencjonowany (ok. 102 zł netto/m-c), księgowość w Katowicach w tym zakresie jest dość droga.

Cena rozliczania księgi przychodów i rozchodów (KPiR)

Podobnie, jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, ceny za rozliczanie KPiR uzależnione są od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Płatnicy VAT zapłacą średnio 120-250 zł netto miesięcznie. Księgowość w Katowicach dla nie podatników VAT to oszczędności rzędu do 50 zł netto w skali miesiąca.

Biuro rachunkowe w Katowicach dość wysoko wycenia swoje usługi. Średnia krajowa stawka za KPiR to ok. 126 zł netto.

Cena rozliczania ksiąg handlowych

Biuro księgowe w Katowicach w wycenie usługi prowadzenia księgi handlowej bierze pod uwagę przede wszystkim ilość dokumentów, jaka ma być zaksięgowana w miesiącu. Przy średniej ilości do 50 dowodów księgowych, księgowość w Katowicach życzy sobie za ich zaksięgowanie od 400 do 600 zł netto. Koszt rośnie wraz z liczbą dowodów. Biuro rachunkowe za rozliczenie do 100 dokumentów liczy sobie średnio 800 zł netto, a w przypadku 150 dowodów cena wzrasta do 1000 zł netto.

Ceny za usługi księgowe w Katowicach w zakresie prowadzenia ksiąg handlowych są stosunkowo wysokie. Średnia stawka krajowa w tej kategorii wynosi ok. 488 zł netto.

Cena za obsługę kadrowo-płacową

Zewnętrzny księgowy w Katowicach zajmuje się też często kadrami i płacami swojego klienta. Na cenę tej usługi wpływa przede wszystkim wielkość zatrudnianego przez przedsiębiorcę personelu. Średnia opłata za księgowość w Katowicach w tym zakresie to ok. 25 zł netto/os. Powyższa stawka jest niższa od średniej ogólnokrajowej ceny obsługi kadr i płac, która wynosi 30 zł netto/os.

Cena za usługi dodatkowe

Przedsiębiorca, który wybrał biuro księgowe w Katowicach, musi liczyć się z tym, że czasem będzie musiał skorzystać z usług dodatkowych, których koszt nie jest uwzględniony w stałych miesięcznych opłatach za księgowość w Katowicach.

Najczęściej dodatkowe koszty dotyczą przygotowania wniosku o kredyt firmowy (ok. 300 zł netto), przygotowanie zakładowego regulaminu wynagradzania pracowników (ok. 500 zł netto), prowadzenie planu kot firmowych (ok. 500 zł netto), opracowanie polityki finansowej przedsiębiorstwa (ok. 400 zł netto).

Księgowość w Katowicach najdrożej wycenia opracowania finansowego sprawozdana za cały rok. Najczęściej usługi księgowe w tym zakresie są w takiej samej cenie jak miesięczna obsługa księgowa danego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca, który rozważa sięgnąć po zewnętrzną księgowość w Katowicach, powinien poprosić biuro o przedstawienie dokładnego cennika usług dodatkowo płatnych.

Zewnętrzna księgowość w Katowicach – dlaczego warto?

Rozwiązanie korzystne dla firmowego budżetu

Zewnętrzna księgowość w Katowicach jest przede wszystkim opłacalna dla przedsiębiorców. Z pewnością zewnętrzny księgowy w Katowicach będzie tańszy niż zatrudnienie własnego w firmie. Poza tym, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, biuro rachunkowe jest wstanie zaproponować swojemu klientowi szereg rozwiązań optymalizujących koszty prowadzonego biznesu. Do najczęstszych należy optymalizacja podatkowa i pełne wliczanie w koszty obciążeń wynikających z prowadzonej działalności.

Merytoryczne ciało doradcze

Obecnie biuro księgowe w Katowicach to nie tylko dobrze rozliczona księgowość, ale również całe zaplecze doradcze dla biznesmena. Konsulting prawny, finansowy czy biznesowy stają się powoli normą. Zaś same usługi nie ograniczają się jedynie do działu księgowego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że poszczególne sfery działającej firmy przenikają się wzajemnie. Dlatego skupienie doradztwa w wielu aspektach w rękach jednego biura ułatwi również znalezienie najlepszego rozwiązania dla danego problemu.

Zorganizowana administracja

Biuro rachunkowe wspiera przedsiębiorców również administracyjnie. Zewnętrzna księgowość w Katowicach zadba o właściwy obieg dokumentów oraz odpowiednią ich archiwizację. Nikt nie poprowadzi lepiej teczek osobowych pracowników jak zewnętrzny księgowy. Poza tym biuro księgowe w Katowicach zadba o dopełnienie szeregu formalności w urzędach (nie tylko tych związanych z księgowością).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *