Biuro rachunkowe Katowice – ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Katowicach
BIURO Rachunkowe Katowice. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Księgowość Katowice – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Katowicach
Księgowość KATOWICE. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Księgowość Gdańsk – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Gdańsku

Po zewnętrzną księgowość w Gdańsku sięga coraz więcej przedsiębiorców. Główną przyczyną jest przystępna cena. Jednak nie można zapominać, że mimo outsourcingu rachunkowości, pełna odpowiedzialność przed organem podatkowym spoczywa na właścicielu rozliczanej firmy.

Zróżnicowanie ofert biur księgowych w Gdańsku

Księgowość dąży do wyróżnienia się na tle konkurencji. Z tego powodu należy porównywać dostępne na rynku usługi. Pozornie niewielkie rozbieżności mogą kluczowo wpływać na formę czy koszt współpracy.

Księgowość w Gdańsku z certyfikatem

Prawo nie wymaga obecnie, aby biuro rachunkowe posiadało certyfikat potwierdzający jego kompetencje. Jednak niejeden księgowy stara się pozyskać taki dokument, który jest dla klientów jasnym sygnałem, że dane biuro księgowe oferuje usługi na wysokim poziomie.

Certyfikaty dla księgowych wystawia najczęściej Centrum Informacji Księgowej oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Na witrynach tych instytucji dostępne są zestawienia wszystkich certyfikowanych biur. Przedsiębiorca musi jedynie odnaleźć w nich interesujące go biuro rachunkowe w Gdańsku. Jeśli nie ma na to czasu, może złożyć zapytanie, w którym zostanie wskazany konkretny zewnętrzny księgowy w Gdańsku.

Księgowość w Gdańsku – specjalizacja usług

Biuro księgowe w Gdańsku coraz częściej wyróżnia się specjalizacją swoich usług. Wprawdzie w każdym z nich dostępna jest uproszczona i pełna księgowość. Jednak nie każdy zewnętrzny księgowy będzie orientował się, w jaki sposób prowadzić rachunkowość spółki z o.o. czy rozliczyć pozyskane dofinansowanie z UE.

Wyspecjalizowane usługi księgowe w Gdańsku – konkretne przykłady

Różnice w specjalizacjach najłatwiej zauważyć przy porównaniu ofert, jakie proponuje zewnętrzna księgowość.

Biuro Rachunkowe Małgorzaty Klimek wyróżnia się doradztwem kredytowym dla przedsiębiorców. Ważne jest to, że to biuro księgowe proponuje wsparcie kredytowe dla firm, które nie posiadają bankowej zdolności do zaciągnięcia takiego zobowiązania.

Biuro Rachunkowe Sylwii Sawaryn jest specjalistą w odzyskiwaniu podatku z tytułu pracy poza granicami kraju.

Klienci, którzy współpracują z Biurem Rachunkowym 2+1, mają do dyspozycji wirtualne biuro oraz możliwość konsultacji podatkowych.

Audyt, doradztwo i obsługa prawna oraz możliwość obsługi w języku angielskim i niemieckim to wyróżniki oferty Biura Rachunkowego Szykuła.

Każdy, kto chce odzyskać zagraniczny podatek, skorzystać z leasingu bądź wybrać ubezpieczenie dla swojej firmy, może zwrócić się o wsparcie do biura Tax Free.

Usługi księgowe w Gdańsku – koszt stały lub elastyczny, dodatkowe bonusy

Zewnętrzny księgowy rozlicza się ze swoimi klientami w formie opłat stałych lub zmiennych za usługi księgowe. Pierwsza opcja ma formę miesięcznego, z góry ustalonego abonamentu, w ramach którego księgowość w Gdańsku oferuje konkretne usługi. To rozwiązanie polecane jest przedsiębiorcom, których firmowa księgowość w Gdańsku nie ulega znacznym zmianom w ciągu roku.

Natomiast biznesmeni, których zyski są zależne chociażby od przebiegu cykli produkcyjnych, powinni przemyśleć elastyczny system rozliczeń za usługi księgowe. W tej opcji księgowość w Gdańsku warunkuje wysokość opłaty w danych okresie od liczby zaksięgowanych dokumentów czy zakresu wykonanych usług. Biuro rachunkowe, rozliczające się na takich zasadach, w intensywnych okresach działalności klienta będzie wystawiało wyższe faktury za usługi księgowe. Natomiast w miesiącach stagnacji, zewnętrzny księgowy w Gdańsku naliczy niższe koszty obsługi.

Porównując opłaty za księgowość w Gdańsku, dobrze jest zwrócić uwagę czy dane biuro oferuje usługi bonusowe. Najczęściej dotyczą one wsparcia przy zakładaniu działalności, konsultacji z zakresu rachunkowości czy rozliczania końcowo rocznego zatrudnionego personelu. Oczywiście im więcej darmowych usług jest w stanie zaproponować księgowość, tym biuro rachunkowe bardziej atrakcyjne.

Księgowość w Gdańsku – wyjątkowe podejście do klientów

Ważną kwestią w przypadku oferowanych usług przez biuro księgowe w Gdańsku jest podejście jego pracowników do klienta. Każdy, kto decyduje się na zewnętrzne usługi księgowe, musi liczyć się z tym, że nie będzie jedynym klientem biura. Jednak profesjonalna księgowość w Gdańsku zadba o właściwy poziom obsługi swoich klientów. Chodzi tu nie tylko o indywidualne podejście, ale również dostępność księgowego niemal w każdej sytuacji. Biuro księgowe coraz częściej udostępnia swoim klientom elektroniczne konta firmowe, dzięki którym kontakt na linii przedsiębiorca – biuro rachunkowe jest o wiele wygodniejszy i szybszy.

Opłaty za księgowość w Gdańsku – co wpływa na różnice?

Przedsiębiorca, który chce wybrać najlepsze biuro dla siebie, z pewnością zwróci uwagę na zróżnicowane ceny za usługi. Wysokość opłat zależy nie tylko od doświadczenia księgowych, ale również od wielu czynników związanych bezpośrednio z firmą klienta.

Po pierwsze, księgowość w Gdańsku uwzględnia w swoim wynagrodzeniu formę organizacji prawnej przedsiębiorstwa klienta. Im jest ona bardziej skomplikowana (np. spółka komandytowa, spółka akcyjna), konieczne są większe wiedza i doświadczenie, a tym samym koszt za usługi księgowe jest wyższy.

Inną kwestią, która wpływa na koszt usług, jest forma opodatkowania przedsiębiorcy. W tym kontekście księgowość w Gdańsku jest droższa dla podmiotów, którzy są płatnikami podatku VAT. Różnice w cenie mogą sięgnąć nawet ok. 130 zł netto w skali miesiąca.

Bezpośrednio na opłatę za usługi księgowe wpływa również ilość dowodów księgowych uwzględnianych w miesięcznym rozliczeniu. Wraz ze wzrostem ich liczby zwiększa się opłata, jakiej oczekuje zewnętrzny księgowy.

Przedsiębiorca powinien również pamiętać, że na opłatę za usługi księgowe mogą również wpływać doświadczenie i wysokie kompetencje, jakie gwarantuje biuro rachunkowe w Gdańsku.

Biuro księgowe w Gdańsku – wysokość opłat

Księgowanie ryczałtu ewidencjonowanego

Cena za usługi księgowe w zakresie rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego uzależniona jest od formy opodatkowania obsługiwanej firmy. Jeśli biznesmen jest czynnym płatnikiem VAT, musi liczyć się z miesięcznymi kosztami w granicach 150-280 zł netto (przy założeniu księgowania do 50 dowodów księgowych). Podmioty niebędące płatnikami skorzystają z usług tańszych nawet o 100 zł (w przedziale 80-130 zł netto/m-c). Mimo powyższych różnic cenowych coraz rzadziej księgowość w Gdańsku rozdziela swoich klientów na płatników i nie płatników VAT.

Średnia krajowa stawka za księgowanie ryczałtu ewidencjonowanego wynosi ok. 102 zł netto. Ceny za tego rodzaju usługi księgowe w Gdańsku są sporo wyższe.

Księgowanie księgi przychodów i rozchodów (KPiR)

Opłaty za rozliczanie KPiR również są zależne od formy opodatkowania przedsiębiorcy. Księgowość w Gdańsku w tym zakresie dla płatników VAT to koszt rzędu 150-460 zł netto. Jeśli przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania VAT, usługi wahają się w granicach 120-350 zł netto miesięcznie. Powyższe ceny dotyczą rozliczania max. 50 dowodów księgowych.

Średnia stawka krajowa za księgowanie KPiR wynosi ok. 126 zł netto/m-c. Biuro rachunkowe w Gdańsku wycenia te usługi księgowe w Gdańsku o wiele drożej.

Księgowanie ksiąg handlowych

Opłata za tego rodzaju usługi księgowe jest bezpośrednio zależna od liczby dowodów księgowych uwzględnianych w rozliczeniu. Ogólny koszt rozliczania ksiąg handlowych to przedział od 350 zł do 1000 zł netto. Warto pamiętać, że biuro rachunkowe rozróżnia czasem rozliczenia transakcji krajowych i zagranicznych. W przypadku księgowania tych drugich, opłata za prowadzenie ksiąg handlowych może być wyższa nawet o 100 zł netto w skali miesiąca.

Księgowość w Gdańsku w zakresie prowadzenia ksiąg handlowych jest stosunkowo droższa od średniej krajowej stawki – ok. 488 zł netto.

Prowadzenie kadr i płac

Biuro rachunkowe oferuje również wsparcie w obsłudze kadr i płac w firmie klienta. Opłata za te usługi księgowe uzależnione są od wielkości zatrudnionego przez przedsiębiorcę personelu. Księgowość w Gdańsku uzależnia swoje ceny również od rodzaju zawartych z pracownikami umów. Zewnętrzny księgowy w Gdańsku życzy sobie średnio 60 zł netto za obsługę jednego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. W przypadku umów cywilno-prawnych usługi księgowe są znacznie tańsze – ok. 20-25 zł netto/os.

Biuro księgowe w Gdańsku dość drogo wycenia sobie obsługę kadrowo-płacową. Średni koszt tych usług w kraju to 30 zł netto/os.

Dodatkowe usługi księgowe w Gdańsku

Przedsiębiorca może również skorzystać z wielu usług ponadstandardowych, jakie oferuje biuro. Należy jednak pamiętać, że księgowy w Gdańsku doliczy dodatkowy koszt ich realizacji.

Przedsiębiorca zapłaci za kontrolę dotychczasowej dokumentacji. Usługi w tym zakresie kosztują w granicach 100 zł netto za sprawdzenie 50 wpisów rachunkowych.

Biuro rachunkowe pomoże również w opracowaniu wniosku o pozyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jego koszt to ok. 300 zł netto.

Najdroższą usługą dodatkową jest przygotowania sprawozdania finansowego za mijający rok. Tego rodzaju dokument jest obowiązkowy dla wszystkich spółek. Minimalny koszt przygotowania sprawozdania to 1000 zł netto lub opłata równoważna miesięcznej opłacie za usługi księgowe.

Znajomość cennika usług dodatkowych jest bardzo ważne. Biuro rachunkowe w Gdańsku, które chce uczciwie podchodzić do swoich klientów, powinno dołączyć konkretny cennik usług podstawowych i dodatkowych do podpisywanej z klientem umowy.

Atuty zewnętrznych usług księgowych

Doświadczone wsparcie i doradztwo

Zasadniczym plusem, dla którego wybrać zewnętrzne biuro rachunkowe, jest możliwość uzyskania kompleksowego wsparcia w szerokim zakresie. Zewnętrzna księgowość w Gdańsku nie ogranicza się bowiem do doradztwa podatkowego. Coraz częściej biuro księgowe oferuje również doradztwo prawne, finansowe czy biznesowe. Korzystanie z kompleksowych usług świadczonych w ramach jednej firmy jest tańsze. Poza tym należy pamiętać, że poszczególne sfery prowadzonej działalności przenikają się nawzajem. Obsługa podatkowo-prawna przez jedno biuro księgowe w Gdańsku będzie gwarantowała całościowe podejście do ewentualnego problemu.

Niższe koszty

Zewnętrzne biuro księgowe to przede wszystkim niższe koszty prowadzenia działalności. Oszczędności dotyczą nie tylko opłaty za usługi księgowe, które są o wiele niższe niż zatrudnianie własnego księgowego. Doświadczona księgowość w Gdańsku podpowie swojemu klientowi różne rozwiązania pozwalające zoptymalizować koszty prowadzonego biznesu. Dobranie właściwej formy opodatkowania, możliwość odliczenia części kosztów prowadzenia firmy czy wskazanie ryzyk potencjalnych decyzji z reguły pozytywnie przekłada się na firmowy budżet klienta.

Zabezpieczenie dokumentów księgowych

Zewnętrzna księgowość w Gdańsku zadba również o właściwe zabezpieczenie dokumentów księgowych swojego klienta. Prawo podatkowe nakłada obowiązek przechowywania dokumentacji księgowej przez kilka lat. Doświadczony księgowy w Gdańsku będzie wiedział, jak ją właściwie zarchiwizować. Odpowiednie przechowywanie dokumentów księgowych jest ważne również w wypadku ewentualnej kontroli organu podatkowego. Wówczas biuro rachunkowe, które ma uporządkowane akta klienta, nie będzie miał najmniejszego problemu z przedstawieniem kontrolerowi oczekiwanych dowodów księgowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *