Księgowość Warszawa – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Warszawie
Księgowość WARSZAWA. ➜ KOSZT
18 maja 2017
Projektowanie stron internetowych – ile kosztuje i jak wybrać firmę, która stworzy stroną internetową Twojego biznesu
Projektowanie STRON Internetowych. ➜ KOSZT
18 maja 2017
Firma sprzątająca Kraków - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę w Krakowie?

W Krakowie co roku powstają nowe biurowce, które bardzo szybko zapełniają się przedsiębiorstwami. W miarę rozwijania się przedsiębiorstw, niezbędne staje się rozwijanie dodatkowych usług, do których zalicza się oczywiście sprzątanie biur. Zdecydowana większość firm rezygnuje z zatrudniania osoby na etat i decyduje się na outsourcing. Nic więc dziwnego że na rynku pojawia się ich również więcej. Nie jest to biznes, który wymaga specjalnego przygotowania czy umiejętności, więc przyciąga bardzo wiele osób, bardzo często niezbyt doświadczonych. Konkurencja na tym polu jest ogromna, co może prowokować firmy z niezbyt długim stażem do walczenia o klienta za pomocą niższej ceny. W konsekwencji takie działanie negatywnie wpływa na jakość usługi realnie oferowanej, ale może również przyczynić się do psucia rynku. Dlatego wybór odpowiedniej firmy sprzątającej w Krakowie jest trudny i wymaga poświęcenia energii i czasu.

 

Jak kształtują się ceny sprzątania biur w Krakowie?

Koszt podstawowy sprzątania biura

Jeżeli chcemy rozpocząć poszukiwanie firmy sprzątającej w Krakowie, koniecznie musimy zorientować się w jaki sposób wyliczany jest koszt usługi. Może on zależeć od bardzo wielu czynników, jednak podstawowym z nich jest zazwyczaj metraż biura lub czas sprzątania. Oba składniki oczywiście wynikają z siebie, ponieważ w konkretnym czasie można uporządkować konkretną powierzchnie. Firma sprzątająca może również sama kupować środki do czyszczenia lub korzystać z naszych, co również ma wpływ na koszt usługi. Jeżeli zdecydujemy się na przedsiębiorstwo, które posiada ubezpieczenie, także zapłacimy więcej.

 

Usługi dodatkowe

W części biur niezbędne może być wykonywanie bardziej specjalistycznych usług, które mogą kosztować nas ekstra. Chociażby firma Anilop zajmuje się profesjonalnym odświeżaniem posadzek kamiennych. Jeżeli w naszym biurze może być to niezbędne, to warto zastanowić się nad tym zleceniobiorcą. Podobnie jest w przypadku firmy Ana Clean, która dodatkowo oferuje odśnieżanie dachów zimą. Koszt dodatkowy takiej usługi to od 5zł/m2.

 

Koszt przykładowy sprzątania biura

Bardzo istotna jest znajomość szacunkowych cen usługi sprzątania w Krakowie. Nie może być zbyt niska, ponieważ może świadczyć o usłudze niskich lotów. W przypadku nieznajomości realiów istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie nam zaoferowana zbyt wysoka cena.

Biorąc pod uwagę wymagania i powierzchnię biura różnice mogą być spore.  Przy lokalu o powierzchni 1000m2, w którym pracuje 50 osób, wszystko zapewnia firma sprzątająca, posiadająca ubezpieczenie OC, przy ilości 5 serwisów w godzinach funkcjonowania biura zapłacimy średnio 4420 zł. Biorąc pod uwagę dokładnie ten sam metraż, gdzie wszystko zapewnia właściciel przedsiębiorstwa, firma nie posiada dodatkowo ubezpieczenia, a  serwis jest tylko 1 i to poza godzinami pracy kwota ta będzie wynosiła już zaledwie 560 zł.

 

Różnice między firmami sprzątającymi

Rodzaj sprzątanych lokali

Niektóre przedsiębiorstwa mogą sprzątać tylko niektóre rodzaje budynków. Są takie, które nie zajmują się wcale porządkowaniem mieszkań. Z drugiej strony na przykład firma Ligensa & Partner chwali się doświadczeniem w czyszczeniu pomieszczeń sterylnych.

Wielkość firmy

Firmy sprzątające mogą być niewielkimi działalnościami lub  prawie korporacjami. Ich działalność może być skupiona tylko na usługach porządkowych albo prezentować różne dziedziny, jak chociażby w przypadku firmy Prof-us, która oferuje dodatkowo ochronę mienia, szkolenia BHP czy chociażby usługi HR.

 

Różnie liczone ceny

Przeglądając strony potencjalnych współpracowników, niewątpliwie natrafimy na cenniki. Mogą prezentować ceny przykładowe za m2 z uwzględnioną kwotą minimalną i zastrzeżeniem, że końcowy koszt jest do ustalenia po uprzednich oględzinach, jak w przypadku firmy MM Grupa-usługi początkowe. Z kolei na stronie Moppy możemy zamówić sprzątanie w ciągu kilku minut i od razu wiemy ile zapłacimy.

 

Jak wybrać najlepszą firmę sprzątającą w Krakowie

Dobór firmy sprzątającej w Krakowie wymaga przeznaczenia adekwatnego czasu. Jeżeli uda nam się wybrać odpowiednią, nie tylko będziemy zadowoleni, ale też korzystnie postrzegani zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

 

Polecenia klientów

W przypadku wyboru partnera biznesowego koniecznie warto się zorientować, czy ktoś kogo znamy może nam jakąś polecić. Jeżeli nie mamy takiego szczęścia i nikt nie może pomóc nam w tej materii, to również samodzielnie należ poszukać informacji o poprzednich klientach. Bardzo często na stronach internetowych umieszczane są referencje. Jest tak w przypadku firm TOP-MOP Group Sp. z o.o. czy FU Clean. Jeżeli są aktualne, to mamy do czynienia z wiarygodnym przedsiębiorstwem.

 

Rejestracja firmy

Niezwykle istotne jest sprawdzenie czy firma jest legalna. Takich informacji możemy szukać w CeiDG oraz KRS. Kod PDK działalności powinien być jasno określony. Dla przedsiębiorstwa zajmującego się sprzątaniem budynków jest to 81.21.Z. Sprawdzając taką firmę uzyskamy dodatkowo wiedzę o dacie rozpoczęcia działalności. Należy przy tym pamiętać, że im dłużej firma na rynku, tym większe ma doświadczenie.

 

Specyfika firmy

W zależności od wielkości firma sprzątająca w Krakowie może zatrudniać różną ilość osób. Jeżeli dysponujemy średniej wielkości biurem to warto wybrać niezbyt dużą firmę. Mniejsze przedsiębiorstwa dysponują odpowiednią ilością personelu, który może nam udostępnić, ale również podchodzą bardziej indywidualnie do każdego klienta, gdyż zależy im na dobrej opinii.

 

Lokalizacja

Dobrą praktyką jest szukanie firmy współpracującej jak najbliżej naszego biura. Jeżeli siedziby są blisko siebie, kwoty przeznaczone na dojazdy mogą być niższe.

 

Legalnie zatrudnieni pracownicy

Niewątpliwie bardzo istotna jest informacja czy firma sprzątająca zatrudnia legalnie pracowników i na jakich warunkach. Warto sprawdzić czy personel, który u nas sprząta posiada odpowiednie szkolenia, czy firma w niego inwestuje. Taki osoby niewątpliwie będą dłużej pracowały i bardziej przykładały do swoich obowiązków. Jeżeli dysponujemy ważnymi danymi lub drogim sprzętem mniejsza rotacja to również niskie ryzyko kradzieży czy wycieku informacji. Każdy pracownik powinien mieć dodatkowo podpisaną umowę o zachowaniu poufności.

 

Usługi w cenie podstawowej

Przed wyborem firmy sprzątającej w Krakowie należy upewnić się jakie usługi będą nam dostarczone w ustalonej cenie. Warto zamieścić zakres prac w kontrakcie, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkowo płatne usługi, które będą wykonywane raz w miesiącu czy sezonowo. Na prace sezonowe koniecznie zwróćmy uwagę, jeżeli dysponujemy całym budynkiem, bądź terenem zielonym. Większość firm, jak na przykład MD Serwis czy Justa posiadają takie usługi w ofercie, ale może się zdarzyć, że trafimy na taką, gdzie tego nie będzie.

 

Weryfikacja pracy

Warto dowiedzieć się nieco więcej odnośnie procedur awaryjnych i weryfikacji pracy serwisu sprzątającego. Profesjonalna firma dba o dobro klienta i sprawdza czy współpracy przebiega w prawidłowy sposób.

 

Profesjonalne wyposażenie

Obecnie miotła i mop są sprzętami, które nie wystarczają do profesjonalnego sprzątania. Koniecznie warto sprawdzić jaki sprzęt posiada firma, z którą mamy się związać. Nawet w teorii zwykłe odkurzanie wymaga odpowiednio zaawansowanego sprzętu by praca była wydajna i zajmowała mniej czasu.

 

Podsumowanie

Zdecydowanie warto poświęcić czas na wybór dobrej firmy sprzątającej w Krakowie. Należy pamiętać, że źle posprzątane biuro negatywnie wpływa na odbiór przedsiębiorstwa zarówno przez pracowników jak i klientów. Dodatkowo najlepsza firma sprzątająca będzie z nami współpracowała długo (kontrakty podpisuje się zazwyczaj na 2 lata), dzięki czemu nie będziemy musieli szukać co chwila nowego współpracownika. Ta zasada ma zastosowanie zarówno nie tylko do firm sprzątających w Krakowie, ale również w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *