Leasing samochodu - ile kosztuje, jak wybrać firmę leasingową, na co zwrócić uwagę?
Leasing samochodu – ile kosztuje, jak wybrać firmę leasingową, na co zwrócić uwagę?
8 maja 2017
Wyjazdy integracyjne dla firm - jak wybrać agencję, która zorganizuje wyjazd firmowy
Wyjazdy Integracyjne DLA FIRM ➜ KOSZT
9 maja 2017
Biuro rachunkowe Warszawa - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Warszawie

Korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego może pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jednak to właściciel firmy odpowiada przed urzędem podatkowym za ewentualne błędy popełnione przez zewnętrznego księgowego. Szeroka oferta warszawskiego rynku pozwoli wybrać odpowiednie biuro rachunkowe w Warszawie.

 

Czym może wyróżnić się biuro księgowe w Warszawie?

Pozornie zewnętrzna księgowość w Warszawie wygląda podobnie w większości ofert dostępnych na rynku. Dlatego należy zwrócić uwagę na szczegółowe warunki umowy i zasady współpracy. Może okazać się, że w ramach podobnej miesięcznej opłaty można uzyskać szerszą gamę usług księgowych niż te oferowane przez konkurencyjne biuro rachunkowe w Warszawie.

 

Certyfikowane biuro rachunkowe w Warszawie

Istotną kwestią dotyczącą biur rachunkowych jest to, czy wybrane przez przedsiębiorcę usługi księgowe w Warszawie posiadają jakiekolwiek certyfikaty. Wprawdzie od kilku lat zostały zniesione wymogi dotyczące konieczności rejestrowania biur księgowych w Stowarzyszeniu Księgowych. Jednak istnieje wiele innych certyfikatów (m.in. Certyfikat Centrum Informacji Księgowej, certyfikaty potwierdzające określony poziom kwalifikacji wydany przez SKwP), które potwierdzają wysoką wiedzę i kompetencje pracującego w biurze zespołu. Zweryfikowanie, czy interesujące biznesmena biuro rachunkowe w Warszawie jest certyfikowane, również nie jest trudne. W internecie dostępny jest szereg rejestrów, w których można sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe w Warszawie posiada jakikolwiek certyfikat. Ci przedsiębiorcy, którzy nie mają czasu na przeszukiwanie rejestrów, mogą złożyć za pośrednictwem elektronicznego formularza (np. na stronie Centrum Informacji Księgowej) zapytanie dotyczące konkretnej firmy rachunkowej.

 

Specjalizacje biura rachunkowego

Oferty usług księgowych na warszawskim rynku są podobne tylko pozornie. To, co często je wyróżnia, to specjalizacja usług księgowych w konkretnej dziedzinie. Prowadzenie KPiR, ksiąg handlowych czy obsługa kadrowo-płacowa to standardowe usługi księgowe. Jednak nie każde biuro rachunkowe w Warszawie będzie potrafiło rozliczyć chociażby transakcje międzynarodowe czy pozyskane unijne dotacje. Dlatego warto upewnić się, czy wybrany zewnętrzny księgowy w Warszawie rzeczywiście potrafi rozliczyć wykonywaną przez przedsiębiorcę działalność.

 

Wyspecjalizowane biuro księgowe w Warszawie – przykłady

Specjalizowanie się biura rachunkowego w konkretnej dziedzinie daje mu solidną przewagę nad rynkową konkurencją.

Przykładem biura o rozszerzonej ofercie jest Biuro Rachunkowe Ewa Gorzelak, które swoim klientom proponuje m.in. doradztwo gospodarcze i podatkowe, szkolenia BHP czy usługę wirtualnego biura.

POL-TAX sp. z o.o rozszerza swoją ofertę o audyt, consulting i specjalistyczne doradztwo.

GKA Biuro Rachunkowe, oprócz profesjonalnej obsługi księgowo-płacowej, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie biznesu polegające m.in. na pomocy w pozyskaniu firmowego kredytu, na doradztwu z zakresu reklamy czy wsparcia radcy prawnego i notariusza.

PROFITEA Biuro Rachunkowe przywiązuje dużą wagę do komfortu obsługi klienta. Dla ułatwienia kontaktu z biurem oferuje swoim klientom usługę księgowości online.

Biuro rachunkowe MDDP Outsourcing wskazuje w swojej ofercie konkretne specjalizacje swojej działalności. Należą do nich m.in. księgowość i rachunkowość dla firm produkcyjnych, księgowość i rachunkowość dla fundacji czy księgowość i rachunkowość dla funduszy inwestycyjnych. Oferta tego biura skierowana jest do klientów wymagających ściśle specjalistycznej obsługi.

 

 

Stały abonament czy elastyczne koszty

W zależności od specyfikacji biura czy zakresu usług, którymi ma zajmować się zewnętrzna księgowość w Warszawie, cennik wsparcia księgowego może mieć dwie postacie. Część firm rozrachunkowych proponuje klientom stałe abonamenty. W ramach określonej z góry miesięcznej opłaty przedsiębiorstwa ma zapewnioną obsługę konkretnych zagadnień związanych z rachunkowością jego firmy. Przykładowo jedno biuro rachunkowe w Warszawie proponuje trzy pakiety cenowe dotyczące rozliczania KPiR. Poszczególne pakiety różnią się nie tylko wysokością miesięcznej opłaty (odpowiednio od 200 zł, od 250 zł i od 300 zł), ale przede wszystkim zakresem usług zagwarantowanych w każdym z wariantów. Pakiet podstawowy ogranicza się wyłącznie do podstawowej obsługi KPiR (prowadzenie księgi, rejestru VAT i księgowania do 10 dokumentów). Wariant nieco droższy jest poszerzony o składanie deklaracji w ZUS. Klienci, którzy wybiorą pakiet najdroższy, mają zagwarantowane również księgowe doradztwo oraz reprezentację w ZUS i urzędzie skarbowym. Takie rozwiązanie jest opłacalne dla przedsiębiorców, którzy posiadają stałą liczbę dokumentów księgowych miesięcznie i nie wymagają żadnych ponadstandardowych usług.

Jeśli jednak biznesmen nie jest w stanie ujednolicić liczby księgowanych dokumentów, a dochody jego firmy zależne są chociażby od zwiększonego zainteresowania produktami czy usługami tylko przez część roku, bardziej opłacalne będzie dla niego biuro rachunkowe w Warszawie, które rozlicza swoją pracę w sposób elastyczny. Część biur nie stosuje żadnych pakietów, a koszt obsługi księgowej wylicza na podstawie cen za poszczególne usługi wykonane dla danego przedsiębiorstwa. Dostosowanie zakresu wsparcia księgowego chociażby do aktualnej liczby dokumentów księgowych sprawi, że koszt prowadzenia firmowej rachunkowości będzie w pełni zoptymalizowany i nie będzie narażał przedsiębiorcę na niepotrzebne wydatki.

Oczywiście może zdarzyć się też tak, że dane biuro rachunkowe w Warszawie stosuje mieszany system rozliczeń – stały abonament z określonym zakresem usług oraz dodatkowe opłaty za większą liczbę dokumentów księgowych czy ponadstandardowe usługi.

 

Promocyjne ceny

Poruszając kwestię cenników usług księgowych, warto też zwrócić uwagę czy interesujące biznesmena biuro rachunkowe w Warszawie nie przewiduje promocyjnych cen. Najczęstszą promocją, którą oferuje księgowość w Warszawie, są preferencyjne koszty prowadzenia księgowości dla nowych klientów bądź dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Niekiedy klient może skorzystać wówczas z jedno- lub dwumiesięcznej 50% zniżki.

Biuro księgowe w Warszawie docenia również tych klientów, którzy polecają usługi księgowe swoim znajomym. W zależności od oferty konkretnego biura skuteczne polecenie oferty może przełożyć się na jednorazowy upust (max. 50%) lub na miesięczną darmową obsługę księgową.

Warto jednak pamiętać, że nie każde usługi księgowe w Warszawie doceniają w ten sposób swoich klientów. Dlatego analizując cennik, powinno się zwrócić również uwagę na dostępne promocje.

 

Od czego uzależniony jest koszt usług księgowych?

Usługi księgowe w Warszawie mogą kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy miesięcznie. Opłata, jaką przedsiębiorca będzie musiał ponieść, zależy od kilku zasadniczych kwestii związanych z prowadzoną przez niego firmą.

Podstawowym rozróżnieniem, jakie można znaleźć w cennikach biur rachunkowych, jest podział dotyczący tego, czy rozliczany przedsiębiorca jest lub nie jest płatnikiem VAT. Dotyczy to zarówno KPiR, jak też rozliczenia ryczałtu. W przypadku KPiR prowadzenie ksiąg z VAT jest droższe o 20-40 zł netto niż rozliczenie KPiR bez VAT. Podobnie zróżnicowane są również koszty związane z ewidencjonowanym ryczałtem płatników i nie płatników VAT.

Cena obsługi księgowej może być zależna również od formy prawnej danej firmy, a co za tym idzie również od rodzaju prowadzonych rozliczeń. O ile rozliczenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinno sprawić problemu, tak prawidłowe zaksięgowanie dokumentów spółki kapitałowej będzie wymagało zarówno eksperckiej wiedzy, jak też większego zaangażowania. Różnice pomiędzy kosztem obsługi rachunkowej prostej działalności gospodarczej a jakiejkolwiek spółki mogą wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Biuro rachunkowe w Warszawie uzależnia swoje ceny również od zakresu prowadzonej przez swoich klientów działalności. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko branża (niektóre rodzaje działalności są ściśle regulowane przez prawo podatkowe). Rodzaj prowadzonych transakcji czy ich miesięczna liczba też rzutują na miesięczne koszty obsługi księgowej.

Oczywiście biuro księgowe w Warszawie będzie wyżej ceniło swoje usługi niż chociażby biuro rachunkowe w innym mieście Polski. Na tle kraju ceny usług księgowych w stolicy są droższe nawet niekiedy o 10-15%. Należy jednak pamiętać, że oferowane ceny odzwierciedlają nie tylko doświadczenie i wysoką jakość usług, ale również uwzględniają koszty związane z prowadzeniem biura. Biuro rachunkowe w Warszawie to w wielu przypadkach rozbudowana spółka zatrudniająca kilkunastu specjalistów i obsługująca kilkudziesięciu klientów. Koszty zatrudnienia doświadczonych księgowych, wynajmu powierzchni biurowej czy zapewnienia odpowiedniego oprogramowania rachunkowego mogą osiągać nawet pułap kilkuset tysięcy miesięcznie. A przecież każde biuro księgowe w Warszawie ma ściśle określony cel – obsłużyć klientów na wysokim poziomie i osiągnąć zyski ze swojej działalności.

 

Koszt usług księgowych

Ryczałt ewidencjonowany – stawki

Opłaty za ewidencjonowanie ryczałtu zależne są od tego, czy rozliczany jest przedsiębiorca będący płatnikiem VAT. Miesięczny koszt takiej usługi dla biznesmena nie będącego płatnikiem VAT-  przy jednoczesnym założeniu księgowania max. 10 dokumentów – waha się w granicach 100-120 zł netto miesięcznie. Ten sam wariant usług dla płatnika VAT kosztuje 100-150 zł netto miesięcznie. Oczywiście podane ceny mogą wzrosnąć wraz z liczbą dokumentów, które mają być uwzględnione w rozliczeniu. Warszawskie stawki są wyższe niż średni krajowy koszt rozliczania ryczałtu, który wynosi przeciętnie ok. 102 zł netto miesięcznie.

 

Księga przychodów i rozchodów (KPiR) – stawki

Rozliczenie KPiR też jest dzielone na płatników i nie płatników VAT. W pierwszym wariancie – przy założeniu do 10 dokumentów księgowych – usługi księgowe w Warszawie kosztują 150-250 zł netto miesięcznie. Przedsiębiorca niebędący płatnikiem VAT, a prowadzący KPiR, zapłaci 120-200 zł netto co miesiąc. Analogiczne do ryczałtu ewidencjonowanego, koszty wzrastają wraz z pulą rozliczanej dokumentacji. Podobnie jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, koszty rozliczania KPiR w Warszawie są znacznie większe w stosunku do średniej ogólnopolskiej stawki (ok. 126 zł netto miesięcznie).

 

Księgi handlowe – stawki

Biuro rachunkowe w Warszawie uzależnia koszty prowadzenia ksiąg handlowych przede wszystkim od miesięcznej liczby rozliczanych dowodów księgowych. Opłata za ich prowadzenie w przypadku uwzględniania do 10 dokumentów waha się w granicach 300-600 zł netto miesięcznie, gdzie średni krajowy koszt tej usługi wynosi ok. 488 zł netto. Poza tym im więcej rozliczanej dokumentacji, tym większe koszty. Przykładowo przy zwiększeniu liczby dokumentów do 100 szt. miesięcznie, koszt prowadzenia ksiąg handlowych wynosi min. 1000 zł netto.

 

Obsługa kadrowo–płacowa – stawki

Zewnętrzna księgowość w Warszawie obsługuje często klientów również w zakresie usług kadrowo-płacowych. Ich koszt zależny jest od liczby zatrudnianych pracowników w danej firmie. W przypadku Warszawy cena tego rodzaju usług waha się w przedziale 25-50 zł netto miesięcznie za obsługę jednego pracownika. Powyższa stawka jest przybliżona do średniego krajowego kosztu obsługi kadrowo-płacowej, która oscyluje w granicach 30 zł netto za osobę. Na wysokość ceny ma wpływ również forma umowy, na jakiej podstawie został zatrudniony personel. Obsługa pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne jest z reguły tańsza o ok. 10 zł netto miesięcznie.

 

Usługi płatne dodatkowo

Oprócz standardowych usług rachunkowych, zewnętrzny księgowy w Warszawie proponuje swoim klientom również wsparcie w wielu innych aspektach ich działalności. Ponadprogramowe usługi księgowe w Warszawie mają również swoją cenę. Koszt za tego rodzaju pomoc doliczany jest dodatkowo do miesięcznej opłaty za obsługę rachunkową. Za co klient może zapłacić dodatkowo? Wszystko zależy od tego, jak biuro rachunkowe w Warszawie ma mocno rozbudowaną ofertę.

Usługą, która na pewno będzie dodatkowo płatna, jest sporządzenie rocznego finansowego sprawozdania dla spółki kapitałowej. W większości ofert biur rachunkowych jej koszt jest równy miesięcznej opłacie za prowadzenie rachunkowości spółki. Oczywiście cena przygotowania sprawozdania nie uwzględnia opłat skarbowych i opłaty za złożenie dokumentu w KRS.

Do usług księgowych opłacanych dodatkowo należą też m.in. sporządzanie pism do instytucji w imieniu klienta (w zależności od sposobu rozliczania pracy biura – ok. 100 zł netto za pismo bądź 50 zł netto za każdą rozpoczętą godzinę pracy nad dokumentem), przygotowanie korekty deklaracji (80-200 zł netto/szt.), sporządzanie wniosku o udzielenie kredytu (150-800 zł netto/szt.) czy konsultacje podatkowo-prawne (od 150 zł/godzina).

Oczywiście pula usług księgowych, które nie są objęte standardową miesięczną opłatą, zależy od zakresu oferty proponowanej przez konkretne biuro księgowe w Warszawie. Chcąc uniknąć niemiłej niespodzianki związanej z naliczeniem dodatkowych opłat za zewnętrzną księgowość w Warszawie, przedsiębiorca powinien wymagać od biura, aby w zawartej z nim umowie znalazł się cały szczegółowy cennik wszystkich usług.

 

Zalety korzystania z usług biura rachunkowego

Specjalistyczne doradztwo podatkowe

Główną zaletą outsourcingu w zakresie rachunkowości jest posiadanie doświadczonego wsparcia w zakresie księgowości. Typowe biuro księgowe w Warszawie obsługuje z reguły od kilku do kilkudziesięciu klientów, co przekłada się na jego duże doświadczenie. Wieloletnie praktyka w połączeniu z posiadaną wiedzą sprawiają, że zewnętrzny księgowy w Warszawie jest przysłowiowym ciałem doradczym dla zagubionego w podatkowych przepisach biznesmena. Co ważne, biuro rachunkowe nie tylko podpowie rozwiązania korzystne dla przedsiębiorcy, ale również przestrzeże przed tymi, które będą niosły ze sobą wysokie ryzyko. Ponadto wiele biur księgowych oferuje również konsultacje prawne. Tak solidnego doradztwa nie zapewni żaden wewnętrzny księgowy.

 

Optymalizacja kosztów

Biorąc pod uwagę doświadczenie pracowników biur rachunkowych, zewnętrzne usługi księgowe w Warszawie pomogą w zoptymalizowaniu kosztów prowadzonej działalności. Wystarczy dobranie odpowiedniej formy opodatkowania, poprawne odliczenie kosztów związanych z prowadzoną działalnością czy zmodyfikowanie polityki kadrowej, aby okazało się, że miesięczny koszt prowadzenia firmy może zmaleć nawet o kilkaset złotych.

 

Księgowość w najlepszym porządku

Każdy przedsiębiorca wie, że z rozliczeniami z organem podatkowym nie ma żartów. Nawet najmniejsza pomyłka czy nieporządek w dokumentacji mogą narazić firmę na poważne straty. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia organizacja firmowej księgowości. Oczywiście każdy właściciel firmy może w swoim przedsiębiorstwie przeznaczyć konkretne pomieszczenie, w którym będzie gromadził i rozliczał wszystkie księgowe dokumenty. Biorąc jednak pod uwagę duże obciążenie biznesmenów obowiązkami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jak też duże braki w zakresie podatkowych regulacji prawnych, istnieje duże ryzyko, że firmowa rachunkowość będzie prowadzona przez jej właściciela chaotycznie i w zupełnym oderwaniu od obowiązującego prawa. W takich sytuacjach o pomyłkę nietrudno. Odpowiednie zorganizowane zewnętrzne biuro rachunkowe w Warszawie będzie w tym przypadku nieocenionym wsparciem. Współpracując z nim, przedsiębiorca musi pamiętać jedynie o terminowym dostarczaniu firmowej dokumentacji. Jej rozliczaniem, porządkowaniem i przechowaniem zajmie się już doświadczony zespół specjalistów. Biznesmen nie musi się troszczyć ani o utrzymanie etatu wewnętrznego księgowego, ani o zapewnienie dla niego lokalu. Biuro rachunkowe w Warszawie to rozwiązanie wygodne i wielokrotnie bardziej oszczędne niż posiadanie własnej firmowej księgowości.

 

Biuro rachunkowe w Warszawie jako wsparcie administracyjne

Warto pamiętać, że prowadzenie rachunkowości to nie tylko prawidłowe rozliczanie przychodów, ale również szereg prac administracyjnych. Prac, w których bez wsparcia zewnętrznej firmy rachunkowej, przedsiębiorca po prostu by się pogubił. W ciągu miesiąca zewnętrzny księgowy w Warszawie wypełnia cały szereg dokumentów – od deklaracji podatkowych zaczynając, przechodząc przez dokumentację kadrowo-płacową pracowników, a na przygotowaniu szeregu aktualizacji do organów podatkowych kończąc. Oczywiście każdy z tych dokumentów ma określoną formę. Część z nich należy przygotować w ściśle określonym terminie. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu biuro rachunkowe w Warszawie dopełni wszelkich formalności z tym związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *