Pozycjonowanie stron Poznań - ile kosztuje i jak wybrać agencję SEO w Poznaniu
Pozycjonowanie STRON Poznań. ➜ KOSZT
16 maja 2017
Biuro rachunkowe Kraków – ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Krakowie
BIURO Rachunkowe Kraków. ➜ KOSZT
17 maja 2017
Biuro rachunkowe Poznań - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepsze biuro księgowe w Poznaniu

Zewnętrzne biuro rachunkowe w Poznaniu prowadzące księgowość przedsiębiorcy może być opłacalnym wariantem. Pod warunkiem, że świadczone przez nie usługi księgowe będą na najwyższym poziomie. Mimo delegowania rachunkowości na zewnątrz, to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach.

 

Biuro rachunkowe w Poznaniu – najważniejsze różnice w ofercie

Usługi księgowe w Poznaniu mają dość wysoką konkurencję na rynku. Dlatego – aby przyciągnąć klienta – biuro rachunkowe w Poznaniu coraz częściej oferuje ponadstandardowe usługi, których nie posiada konkurencja. Zwracając uwagę właśnie na te różnice w ofertach, przedsiębiorca będzie w stanie wybrać najlepszą zewnętrzną księgowość w Poznaniu dla swojej firmy.

 

Zewnętrzny księgowy w Poznaniu z certyfikatem

Jedną z najważniejszych różnic w ofertach biur księgowych jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego wysoką jakość usług. Wprawdzie od kilku lat certyfikat nie jest dokumentem obligatoryjnym. Jednak jeśli interesujący zewnętrzny księgowy w Poznaniu posiada dokument wystawiony przez Centrum Informacji Księgowej lub Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, będzie on potwierdzeniem jego wysokich kwalifikacji.

Weryfikacja, czy konkretne biuro rachunkowe w Poznaniu posiada jakikolwiek certyfikat nie jest trudne. Wyżej wymienione instytucje udostępniają na swoich stronach internetowych rejestry certyfikowanych biur. Jednak jeśli biznesmenowi zależy na czasie, może złożyć zapytanie o certyfikat, wskazując przy tym interesujące go biuro rachunkowe w Poznaniu. Skoro przedsiębiorca zdecydował się powierzyć swoje firmowe finanse firmie zewnętrznej, powinien zweryfikować, czy trafią one w odpowiednio doświadczone ręce.

 

Wyspecjalizowane usługi księgowe w Poznaniu

Podstawowa księgowość w Poznaniu to obecnie za mało. Przedsiębiorstwa prowadzą działalność w coraz to mniej spotykanych branżach. Zewnętrzny księgowy w Poznaniu powinien również specjalizować się w dziedzinie, w której działa jego klient.

Profesjonalne biuro księgowe w Poznaniu nie powinno mieć problemu w rozliczaniu różnorodnych form prowadzonych działalności. Prowadzenie księgowości nie tylko typowej działalności gospodarczej, ale również różnorodnych spółek nie powinno sprawiać mu trudności. Jednak zanim przedsiębiorca wybierze usługi księgowe w Poznaniu chociażby dla swojej spółki z o.o., powinien się najpierw upewnić, czy interesująca go księgowość w Poznaniu posiada doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje do rozliczania takiej formy działalności.

Warto pamiętać, że obecnie biuro rachunkowe w Poznaniu to nie tylko gwarancja prawidłowego rozliczenia podatków, ale coraz częściej małe centrum doradcze dla biznesu. W zależności od poszczególnych ofert, zewnętrzna księgowość może wesprzeć swojego klienta poprzez doradztwo prawne czy biznesowe czy pomoc w pozyskaniu funduszy europejskich. Jednak to nie wszystko. Bardziej zaawansowane biuro księgowe w Poznaniu może zaproponować swoim klientom wsparcie informatyczne, a nawet usługi programistycznie i graficzne. Oczywiście każda z ponadstandardowych usług wiąże się z dodatkowym kosztem zewnętrznej księgowości. Jednak jeśli przedsiębiorca rzeczywiście potrzebuje dodatkowego doradztwa w specjalistycznym zakresie, to skorzystanie z niego w ramach oferty biura księgowego może być bardziej opłacalne niż korzystanie z oddzielnej usługi w innej firmie.

 

Wyspecjalizowane biuro rachunkowe w Poznaniu – przykłady

Biorąc pod uwagę rozbudowaną ofertę biura księgowego, uwagę zwraca biuro rachunkowe w Poznaniu Kreatywny Księgowy. Oprócz standardowych usług rachunkowych, oferuje swoim klientom również rozwiązania informatyczne. Dotyczą one nie tylko informatyzacji samej księgowości, ale również programów sprzedażowo-magazynowych.

Oferta biura rachunkowego Adler na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od standardowych ofert księgowych. Jednak po wczytaniu się w szczegóły okazuje się, że to biuro rachunkowe w Poznaniu może prowadzić księgowość klienta w siedzibie jego firmy. Ponadto – jeśli biznesmen posiada w swoim przedsiębiorstwie komórkę odpowiedzialną za podatki – to Adler jest gotowy objąć ją nadzorem. Tego rodzaju usługi są rzadkością w przypadku zewnętrznych firm księgowych.

Zewnętrzna księgowość w Poznaniu oferowana przez Biuro Rachunkowo-Konsultingowe Pareto wzbogacona jest o konsulting prawny. Klient biura może skorzystać ze wsparcia prawnika w kwestii poprawnej formy umów i innych dokumentów prawnych. Poza tym biuro oferuje również konsultacje księgowe za pośrednictwem różnorodnych kanałów – telefonu i maila (w przypadku zagadnień bardziej problematycznych).

W przypadku Biura Rachunkowego Magdaleny Jeske przedsiębiorca może skorzystać również z usług biegłego rewidenta. Poza tym biuro rachunkowe w Poznaniu gotowe jest sporządzić dla swojego klienta indywidualne raporty i zestawienia dotyczące prowadzonej przez niego działalności. Ponadto biuro specjalizuje się w rozliczaniu projektów dofinansowanych ze środków europejskich bądź z innych instytucji.

Biuro Rachunkovnia oferuje zaś swoim klientom usługi w zakresie przygotowania raportów menadżerskich, które mogą dotyczyć m.in. wyników finansowych firmy, jej należności i zobowiązań czy struktury przychodów i rozchodów. Ciekawą usługą jest również usługa „Podatki express”, która polega na przedstawieniu przez biuro rachunkowe w Poznaniu informacji dotyczących podatków i wyników firmy klienta w ciągu 48 godzin od dostarczenia dokumentów księgowych. Tego rodzaju rozwiązanie może sprawdzić się w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy powyższe informacje są potrzebne kadrze kierowniczej firmy na cito.

 

Księgowość w Poznaniu bez tajemnic

Często jest tak, że przedsiębiorca, który wybiera biuro rachunkowe w Poznaniu do obsługi swojej księgowości, zupełnie nie orientuje się w prowadzonych dla niego rozliczeniach. Teoretycznie – skoro za prawidłowość rozliczeń odpowiedzialny jest zewnętrzny księgowy w Poznaniu – to biznesmen nie musi się nimi zajmować. Problem może jednak pojawić się w momencie, kiedy przedsiębiorca będzie musiał wyjaśnić przed organem podatkowym ewentualną pomyłkę. Dlatego też bardzo ważne jest, aby biuro rachunkowe w Poznaniu nie ograniczało swoich usług jedynie do prawidłowego wypełniania podatkowych deklaracji. Klient, który powierza mu swoją rachunkowość, przynajmniej w zakresie podstawowym powinien być poinformowany o przebiegu rozliczeń. Profesjonalny księgowy w Poznaniu nie odmówi swojemu klientowi wyjaśnień zagadnień księgowych, których ten nie rozumie. A jeśli któreś biuro rachunkowe w Poznaniu nie będzie chciało takich wyjaśnień udzielić, to warto zastanowić się nad jego zmianą.

 

Elektroniczny panel klienta

Niejedno biuro rachunkowe w Poznaniu ceni zarówno swój, jak i klienta czas poświęcony na kwestie rozliczeń podatkowych. Aby go marnować jak najmniej, zewnętrzna księgowość w Poznaniu coraz częściej udostępnia rozliczanym przedsiębiorcom elektroniczny panel klienta.  Za jego pomocą klient może nie tylko na bieżąco monitorować stan jego rozliczeń, ale również przesyłać niezbędną dokumentację księgową. Indywidualny panel służy również bardzo często do elektronicznego kontaktu z obsługującym księgowym. Ponadto sam panel połączony jest z reguły z wykorzystywanym przez biuro rachunkowe oprogramowaniem, co pozwala również na przesyłanie do urzędów wszelkich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Tego rodzaju rozwiązania oszczędzają czas, który trzeba by było poświęcić na dojazdy i osobiste stawiennictwo w biurze rachunkowych czy urzędzie podatkowym.

 

Oryginalne modele współpracy

Oczywiście nie każdy przedsiębiorca będzie zwolennikiem elektronicznego kontaktu z księgowym. Dlatego niejedno biuro księgowe w Poznaniu, aby sprostać oczekiwaniom niemal każdego klienta, wprowadza różnorodne modele współpracy. Ci przedsiębiorcy, którzy są zwolennikami osobistego kontaktu i chcą odwiedzać wybrane przez siebie biuro księgowe w Poznaniu, powinni wybrać księgowość tradycyjną. Oczywiście ze względu na wymogi współczesnego rynku i komfort współpracy, klient ma z reguły udostępniony elektroniczny panel klienta, a deklaracje podatkowe również są dostarczane do urzędów drogą elektroniczną.

Biznesmeni bardziej zaawansowani w informatycznych technologiach i ceniących sobie szczególnie wygodę współpracy, mogą skorzystać z elektronicznego modelu współpracy. Wówczas biuro rachunkowe w Poznaniu udostępnia internetową platformę, w której klient wystawia dowody sprzedaży. Wszystkie dokonane w niej transakcje z automatu są przesyłane do biura rachunkowego, aby to mogło je rozliczyć.

Ciekawym modelem współpracy jest również tzw. pogotowie. Wówczas to przedsiębiorca zajmuje się ewidencjonowaniem własnych dokumentów podatkowych. Zewnętrzny księgowy w Poznaniu jedynie monitoruje przebieg ewidencji, a w przypadku ewentualnej pomyłki interweniuje. W tym modelu biuro rachunkowe w Poznaniu jest również odpowiedzialne za zaksięgowanie wszystkich dokumentów w momencie dostarczenia ich przez klienta.

 

Cena usług księgowych – od czego może zależeć

Usługi księgowe w Poznaniu mogą wiązać się z kosztami w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Wszystko zależy od kilku kwestii, które bezpośrednio rzutują na to, na ile swoją pracę wycenia zewnętrzny księgowy w Poznaniu.

Na koszt usług księgowych wpływa forma opodatkowania obsługiwanej firmy. Rozliczenie biznesmena, który nie jest podatnikiem VAT, jest średnio 30-50 zł netto tańsze niż w przypadku księgowości płatnika podatku.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obsługi różnorodnych form prowadzonej działalności. Im forma prawna przedsiębiorstwa bardziej skomplikowana, tym większy koszt usług księgowych. Oczywiste jest, że księgowość w Poznaniu dotycząca jednoosobowej działalności gospodarczej będzie tańsza niż usługi księgowe w Poznaniu dla spółki z o.o. czy spółki komandytowej. Różnice mogą sięgać niekiedy nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Usługi księgowe w Poznaniu wyceniane są również na podstawie innych wskaźników, m.in. miesięcznej ilości księgowanych dokumentów, miejscu realizowanych transakcji (kraj czy zagranica), liczby zatrudnionych osób w firmie klienta czy specjalizacji rozliczanego przedsiębiorstwa.

 

Księgowość w Poznaniu – ceny

Ceny ryczałtu ewidencjonowanego

Jedną z podstawowych usług, jaką oferuje biuro rachunkowe w Poznaniu, jest rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego. Cena usług zależna jest m.in. od formy opodatkowania przedsiębiorcy, jak również od liczby dokumentów podlegających księgowaniu.

Usługi księgowe w Poznaniu w zakresie rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego bez VAT kosztują przeciętnie 89-110 zł netto miesięcznie. W przypadku rozliczania przedsiębiorcy, który jest płatnikiem podatku VAT, miesięczna opłata waha się w granicach 140-250 zł netto. Porównując ze średnią krajową stawką za tego rodzaju usługi (ok. 102 zł netto miesięcznie), rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego w Poznaniu nie należy do najtańszych.

Poza tym warto pamiętać, że przedstawione powyżej stawki obowiązują w przypadku rozliczania ok. 20 dokumentów miesięcznie. Wraz ze wzrostem liczby dowodów księgowych, zwiększa się miesięczna opłata za księgowość w Poznaniu.

 

Cena księgi przychodów i rozchodów (KPiR)

Biuro księgowe w Poznaniu wycenia prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w analogiczny sposób, jak w przypadku ryczałtu. Niższe stawki dotyczą prowadzenia KPiR bez VAT i wahają się w przedziale 100-140 zł netto miesięcznie. Jeśli zewnętrzny księgowy obsługuje klienta będącego podatnikiem VAT, wówczas biuro księgowe w Poznaniu wycenia swoja usługi w granicach 150-250 zł netto. Oczywiście powyższe ceny dotyczą uwzględnienia w rozliczeniu max. 20 dowodów księgowych.

W porównaniu z ogólnopolską stawką – tj. ok. 126 zł netto miesięcznie – usługi księgowe w Poznaniu w zakresie prowadzenia KPiR są stosunkowo drogie.

 

Cena ksiąg handlowych

Zewnętrzna księgowość w Poznaniu uzależnia koszty swoich usług od stopnia ich skomplikowania. W przypadku prowadzenia ksiąg handlowych, gdzie niezbędna jest wiedza i praktyczne doświadczenie związane chociażby z działalnością różnego rodzaju spółek, koszt usługi księgowej w Poznaniu w tym zakresie jest adekwatny do jej poziomu trudności. Biuro rachunkowe w Poznaniu wycenia prowadzenie księgi handlowej, w ramach której uwzględnione będzie do 30 dokumentów księgowych, w przedziale 350-800 zł netto. Stawka, jaką zaproponuje zewnętrzny księgowy w Poznaniu, może zależeć zarówno od specjalizacji rozliczanej działalności, ale również od doświadczenia samej księgowości w zakresie prowadzenia ksiąg handlowych. Oczywiście przedsiębiorstwa, w których liczba dokonywanych transakcji przekracza miesięcznie liczbę 100 szt., muszą liczyć się również ze zwiększoną opłatą za ich rozliczenie w ramach księgi handlowej (min. 1000 zł netto/m-c).

W zestawieniu ze średnią krajową stawką za prowadzenie ksiąg handlowych, która oscyluje w granicach 488 zł netto, zewnętrzna księgowość w Poznaniu jest dość droga w tym zakresie.

 

Ceny usług kadrowo-płacowych

Biuro księgowe zapewnia z reguły również obsługę kadrowo-płacową firmy swojego klienta. Jej koszt zależny jest przede wszystkim od zakresu wsparcia (obsługa wyłącznie płac bądź kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa), liczby zatrudnianych przez klienta pracowników czy form zawartych umów (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna). W przypadku obsługi pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ceny usługi kształtują się w przedziale 25-40 zł netto za każdego pracownika. Rozliczanie pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne jest kilkanaście złotych tańsze i wynosi ok. 20-30 zł netto za osobę. Biorąc pod uwagę krajową stawkę za prowadzenie kadr i płac, tj. ok. 30 zł netto/osoba, biuro księgowe w Poznaniu proponuję stawkę porównywalną za tego rodzaju usługi.

 

Ceny usług dodatkowych

Usługi księgowe omówione powyżej są standardowymi usługami rachunkowymi. Jednak biuro księgowe w Poznaniu w ramach współpracy może oferować również usługi ponadstandardowe, których zakres będzie wykraczał poza obsługę kadr czy podstawową księgowość klienta. Co ważne, korzystanie z tych usług wiąże się z dodatkową opłatą.

Biuro księgowe w Poznaniu może zażyczyć sobie dodatkową opłatę za szereg usług. Przykładem może być korekta deklaracji VAT, kiedy pomyłka powstała z winy klienta (cena: ok. 50 zł netto/szt.). Zewnętrzna księgowość w Poznaniu może przygotować dla swojego klienta szereg sprawozdań, np. do GUS. Opracowanie takiego dokumentu to z reguły koszt od 20 zł netto. Czasem zewnętrzny księgowy w Poznaniu może uzależnić cenę tej usługi od ogólnej miesięcznej opłaty za obsługę księgową (np. 10% ceny podstawowej). Biuro księgowe w Poznaniu może również przygotować dla swojego klienta wniosek kredytowy. Koszt jego opracowania to stawka od 250 zł netto.

Usługą dodatkowo płatną, której koszt z pewnością odczuje przedsiębiorca, jest przygotowanie rocznego zamknięcia finansowego. Biuro księgowe w Poznaniu wycenia tę usługę z reguły w oparciu o miesięczną opłatę za obsługę księgową. Roczne zamknięcie finansowe kosztuje często tyle samo, ile wynosi miesięczny koszt współpracy z danym biurem.

Usługą dodatkową, którą dosyć rzadko można znaleźć w ofercie biur księgowych, jest realizacja badań lekarskich. Biuro rachunkowe A&D oferuje swoim klientom szeroką pulę w tym zakresie – od badań podstawowych, poprzez badania do pracy przy komputerze, do pracy na wysokościach po wpis do książeczki Sanepid czy badania do świadectwa kwalifikacji. W zależności od wybranego wariantu koszt badań lekarskich mieści się w przedziale 40-90 zł netto za osobę.

 

Zewnętrzna księgowość w Poznaniu – zasadnicze plusy

Zoptymalizowane koszty

Zewnętrzna księgowość w Poznaniu może być opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że księgowy w Poznaniu nie tylko zadba o prawidłowe rozliczenie prowadzonej działalności, ale również będzie dążył do zoptymalizowania kosztów prowadzonej przez klienta firmy. Niekiedy zmiana formy opodatkowania czy uwzględnienie w miesięcznym rozliczeniu części kosztów dotyczących prowadzonej działalności wystarczy, aby poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Oczywiście biznesmen niezorientowany w prawie podatkowym z reguły nie jest świadomy, że kilka zmian wystarczy, aby prowadzenie biznesu stało się jeszcze bardziej opłacalne. Profesjonalne biuro księgowe w Poznaniu z pewnością podpowie te rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na kondycję firmy.

 

Biuro rachunkowe w Poznaniu jako specjalistyczny doradca

Coraz częściej, ze względu na wysoką specjalizację biur rachunkowych, zewnętrzna księgowość to również wsparcie doradcze. Doradztwo dotyczy nie tylko rozliczeń podatkowych, ale również polityki kadrowej czy wsparcia prawnego. Biuro rachunkowe w Poznaniu, które jest w stanie zapewnić swojemu klientowi szeroki wachlarz usług w zakresie konsultingu, w sposób kompleksowy zadba o interes swojego klienta. Ponadto korzystanie z różnego rodzaju doradztwa w ramach jednej umowy będzie z pewnością bardziej opłacalne niż korzystanie z oddzielnych konsultacji w kilku firmach czy kancelariach.

 

Właściwa organizacja księgowości

Powodem, dla którego zewnętrzna księgowość w Poznaniu cieszy się coraz większą popularnością, jest gwarancja prowadzenia rachunkowości w sposób uporządkowany i zorganizowany. Przysłowiowy porządek w papierach jest niezwykle ważny w przypadku konieczności złożenia wyjaśnień przed podatkowym organem. Jeśli przedsiębiorca będzie miał pewność, że zewnętrzny księgowy w Poznaniu zachowuje właściwy porządek w prowadzonych dla niego rozliczeniach, ewentualne wezwanie przez organ podatkowych będzie jedynie kwestią wyjaśnienia ewentualnych niejasności. Ponadto uporządkowana księgowość w Poznaniu to również wygoda dla samego przedsiębiorcy. Chociażby chronologicznie posegregowane deklaracje podatkowe czy dokumenty księgowe nie sprawią większego problemu z odnalezieniem niezbędnego w danym momencie dokumentu.

 

Prawidłowo wypełniona dokumentacja

Usługi księgowe w Poznaniu obejmuję również bardzo często pomoc w wypełnianiu szeregu niezbędnych dokumentów i formularzy. Zlecając rozliczenie finansów zewnętrznej firmie, biznesmen ma zapewnione wypełnienie wszelkich deklaracji i innych dokumentów podatkowych. Ponadto biuro rachunkowe w Poznaniu, które zobowiązało się również do obsługi kadrowo-płacowej, odpowiada za prowadzenie szeregu dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników (z prowadzeniem akt osobowych włącznie). W zależności od zakresu oferty danego biura, zewnętrzny księgowy w Poznaniu może pomóc również w opracowaniu innych dokumentów, np. wniosków kredytowych, wyjaśnień do instytucji czy pism firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *