Biuro rachunkowe Poznań - ceny oraz różnice, jak wybrać najlepsze biuro księgowe w Poznaniu
BIURO Rachunkowe Poznań. ➜ KOSZT
16 maja 2017
Pozycjonowanie stron Kraków - ile kosztuje i jak wybrać agencję SEO w Krakowie
Pozycjonowanie STRON Kraków. ➜ KOSZT
17 maja 2017
Biuro rachunkowe Kraków – ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Krakowie

Outsourcing usług księgowych jest coraz bardziej popularny i opłacalny. Zewnętrzne usługi księgowe pozwalają zoptymalizować koszty prowadzenia firmy. Nie można jednak zapominać, że mimo zlecenia obsługi księgowej na zewnątrz, to przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne błędy. Ile kosztuje biuro rachunkowe w Krakowie?

 

Biuro rachunkowe w Krakowie – różnice

Pozornie oferty biur rachunkowych w Krakowie są do siebie podobne. Jednak dokładna analiza propozycji konkretnych firm pozwoli odnaleźć kilka istotnych szczegółów wyróżniających dane biuro księgowe w Krakowie. Na co warto zwrócić uwagę?

 

Księgowość w Krakowie – certyfikowana czy nie

Posiadanie certyfikatu przez biuro księgowe nie jest obecnie wymagane przez prawo. Jednak przed wyborem konkretnej firmy rachunkowej, warto sprawdzić, czy nie posiada ona przypadkiem stosownego certyfikatu. O jakich certyfikatach mowa? Wykwalifikowany księgowy w Krakowie może posiadać dokumenty potwierdzające jego wiedzę wydane przez Centrum Informacji Księgowej lub Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Każde z nich potwierdza bardzo dobre przygotowanie zawodowe pracowników danego biura. Aby sprawdzić, czy interesujące biuro rachunkowe w Krakowie posiada jakikolwiek certyfikat, wystarczy złożyć odpowiednie zapytanie na Centrum Informacji Księgowej. Weryfikacja czy konkretne biuro rachunkowe w Krakowie jest certyfikowane da pewność, że usługi księgowe będą świadczone na najwyższym poziomie.

 

Branże obsługiwane przez biuro rachunkowe w Krakowie

Kolejną ważną kwestią dotyczącą zewnętrznej księgowości jest specjalizacja danej firmy. Przed powierzeniem firmowych rozliczeń firmie zewnętrznej warto upewnić się, czy wybrany księgowy w Krakowie specjalizuje się w prowadzeniu rachunkowości podobnych przedsiębiorstw. Ma to szczególne znaczenie, kiedy przedsiębiorca prowadzi specjalistyczną działalność. Nie każde biuro rachunkowe będzie w stanie właściwie rozliczyć chociażby prowadzenie apteki czy sklepu internetowego opartego na zasadzie droppshipingu. Poza tym zewnętrzne usługi księgowe w Krakowie powinny w pełni odpowiadać oczekiwaniom klienta. Jeśli przedsiębiorca dopiero otworzył swoją firmę i poszukuje solidnego księgowego wsparcia w tej kwestii, powinien poszukać biura, które specjalizuje się w doradztwie księgowym dla nowopowstałych firm. Natomiast biznesmen, któremu zależy na zoptymalizowaniu firmowej rachunkowości, potrzebuje, aby obsługująca go księgowość w Krakowie była w stanie podpowiedzieć mu kilka rozwiązań tej kwestii. Biuro rachunkowe w Krakowie, którego zakres usług nie będzie odpowiadał oczekiwaniom klienta, będzie jedynie marnotrawstwem czasu i pieniędzy biznesmena.

 

Biuro rachunkowe w Krakowie – przykłady specjalizacji

Specjalizacja zewnętrznej księgowości to zagadnienie, które wyróżnia dane biuro na tle konkurencji. Poniżej kilka przykładowych biur, które posiadają w swojej ofercie oryginalne usługi.

Biuro Rachunkowe „Lexus”, które oprócz standardowej księgowości oferuje swoim klientom również pomoc w opracowaniu różnego rodzaju analiz czy wniosków kredytowych.

Specjalistyczne wsparcie oferuje również ABIX Consultant Biuro Rachunkowe. Jego klienci mogą skorzystać z usługi przygotowania sprawozdań do banku czy analizy finansowej firmy. Ponadto klient może zlecić zewnętrznej firmie księgowej przeprowadzenie audytu i controlingu. Biuro specjalizuje się również w rozliczeniach wewnątrzwspólnotowych, a jego ponadstandardową usługą jest wynajem tzw. wirtualnego biura.

Wirtualne biuro oferuje również Biuro rachunkowe „AKROPOL”. Firma zapewnia również profesjonalne wsparcie w przygotowaniu dokumentacji związanej z otwieraniem działalności gospodarczej.

Biurem rachunkowym wyróżniającym się na krakowskim rynku jest z pewnością Biura Rachunkowe mgr inż. Jolanty Krzyształowskiej. W jego ofercie można odnaleźć usługi prowadzenia korespondencji urzędowo-biznesowej, doradztwa księgowo-gospodarczego oraz wyprowadzania firmy z powstałych zaległości.

Coraz częściej biuro rachunkowe w Krakowie oferuje swoim klientom również szereg usług z zakresu BHP (np. Cracow Union sp. z o.o.). Dotyczą one nie tylko szkoleń pracowników z tego zakresu, ale również opracowania niezbędnej dokumentacji.

 

Promocyjne ceny

Oczywiste jest, że duży wpływ na to, które biuro rachunkowe w Krakowie będzie wybrane, ma cena usług. Cenniki biur księgowych w Małopolsce są do siebie zbliżone. Jednak część firm księgowych oferuje różnego rodzaju promocje, które pozwalają zaoszczędzić na prowadzeniu księgowości. Promocyjne ceny usług kierowane są najczęściej do klientów nowych i tych, którzy przenoszą swoją księgowość z biur konkurencyjnych. W zależności od oferty, biuro rachunkowe w Krakowie może zaoferować do 50% zniżki lub obsługę rachunkową za symboliczny 1 zł przez pierwszy miesiąc współpracy.

 

Usługi ponad standard

To, co z pewnością wyróżnia niektóre usługi księgowe w Krakowie, to ponadstandardowa oferta. Wraz z rosnącymi wymaganiami klientów, biura rachunkowe również poszerzają swoją ofertę o dodatkowe usługi. Z czego może skorzystać klient? Chociażby z tzw. wirtualnego biura. Koszt tego rodzaju usługi jest zależny od wybranego wariantu i waha się w granicach 20-165 zł netto rocznie. Usługi księgowe mogą również obejmować doradztwo gospodarcze czy prawne dla klienta, a ich koszt jest zależny od zakresu wsparcia. Część biur oferuje również dojazd do swoich klientów.

 

Co wpływa na koszt usług księgowych?

Różnice w kosztach prowadzenia firmowej księgowości wynikają z różnych względów. Biuro rachunkowe w Krakowie uzależnia koszt swoich usług m.in. od formy prawnej przedsiębiorstwa, od formy prowadzonej działalności czy od ilości zatrudnianych osób.

Forma prawna prowadzonej firmy wiąże się niekiedy z konkretną specjalizacją usług księgowych, co bezpośrednio rzutuje na to, ile będzie kosztować zewnętrzna księgowość w Krakowie. Im bardziej skomplikowana forma prawna prowadzonej działalności, tym koszt obsługi księgowej wyższy. Przykładowo usługi księgowe w Krakowie dla spółek osobowych kosztują ok. 200 zł netto/m-c. W przypadku spółki z o.o. czy spółki komandytowej koszt wzrasta o min.150 zł netto w skali miesiąca. Ile zaś kosztuje księgowość w Krakowie dla spółek akcyjnych? W tym przypadku miesięczne koszty oscylują w granicach 500 zł netto.

Bezpośredni wpływ na to, ile będą kosztować usługi księgowe w Krakowie, ma również rodzaj prowadzonej działalności. Konieczność rozliczania transakcji zagranicznych, miesięczna wysokość sprzedaży i ilość księgowanych dokumentów czy działalność w branży ściśle uregulowanej przez normy prawne rzutują na miesięczny koszt zewnętrznej księgowości. Im bardziej zaawansowane rozliczenia rachunkowe firmy, tym zewnętrzny księgowy w Krakowie droższy.

Biuro rachunkowe w Krakowie uzależnia niekiedy swój cennik również od formy opodatkowania klienta. Jeśli obsługiwana firma jest podatnikiem VAT, to prowadzenie KPiR bądź ewidencjonowanie ryczałtu może być droższe o kilkadziesiąt złotych miesięcznie niż w przypadku przedsiębiorcy niebędącego płatnikiem VAT.

 

Ceny usług księgowych w Krakowie

Ryczałt ewidencjonowany – koszty

Jeśli przedsiębiorca nie jest płatnikiem VAT, to usługi księgowe w Krakowie w zakresie rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego wynoszą przeciętnie 100 zł netto miesięcznie. W przypadku klienta będącego podatnikiem VAT, zewnętrzna księgowość w Krakowie w tym zakresie jest o ok. 50 zł netto miesięcznie droższa.

W porównaniu z ogólnopolską średnią stawką za rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego, która wynosi ok. 102 zł netto miesięcznie, usługi księgowe w Krakowie w tym zakresie nie należą do najdroższych.

 

Księga przychodów i rozchodów (KPiR) – koszty

Na takiej samej zasadzie – jak w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego – biuro rachunkowe w Krakowie wycenia obsługę KPiR. Usługi księgowe w Krakowie dotyczące prowadzenia KPiR przedsiębiorcy niebędącym podatnikiem VAT oscylują w granicach 120-300 zł netto miesięcznie. W przypadku rozliczenia klienta będącego płatnikiem VAT, miesięczny koszt wzrasta ok. 20 zł netto. Średnia krajowa stawka za prowadzenie KPiR wynosi ok. 126 zł netto miesięcznie.

W przypadku KPiR należy pamiętać, że biuro księgowe może uzależnić koszt miesięcznej obsługi od ilości księgowanych dokumentów w miesiącu. Chociaż cenniki biur nie wskazują niekiedy informacji na ten temat, przed podpisaniem umowy warto upewnić się, ile wybrany zewnętrzny księgowy w Krakowie rozliczy dowodów księgowych w ramach ustalonej miesięcznej opłaty. Ponadto koszt rozliczenia KPiR może wzrosnąć w przypadku, kiedy księga ma być prowadzona w tzw. układzie kont. Wówczas opłata może wzrosną nawet o 35% w skali miesiąca.

 

Księgi handlowe – koszty

Liczba księgowanych dokumentów w miesiącu ma również wpływ na to, ile będą kosztować usługi księgowe w Krakowie w zakresie prowadzenia ksiąg handlowych. Pełna księgowość w wersji podstawowej uwzględniająca do 30 faktur miesięcznie kosztuje w granicach 500-800 zł netto/m-c.

 

Ciekawostka! Niejedno biuro rachunkowe w Krakowie uwzględnia w swoim cenniku koszt prowadzenia ksiąg handlowych dla fundacji i stowarzyszeń. Opłata za tego rodzaju usługę dla tych podmiotów jest ok. 200 zł niższa.

 

Porównując koszty prowadzenia ksiąg handlowych ze średnią ogólnopolską stawką za tego rodzaju usługi (ok. 488 zł netto), usługi księgowe w Krakowie w tym zakresie są droższe.

 

Kadry i płace – koszty

Na koszty prowadzenia kadr i płac wpływa przede wszystkim rodzaj umów zawartych z pracownikami i konieczność rozliczania składek ZUS. Jeśli biuro rachunkowe w Krakowie zajmuje się kadrami, w których nie ma obowiązku rozliczania ZUS-u, to koszt tego rodzaju usługi wynosi ok. 15 zł netto miesięcznie za każdego pracownika. Natomiast jeśli usługi księgowe w Krakowie mają objąć również rozliczenie zatrudnionych pracowników z ZUS, koszty usług wahają się w granicach 20-30 zł netto miesięcznie za każdą osobę. Koszty obsługi kadrowo-płacowej są zbliżone do średnich stawek krajowych (ok. 30 zł netto/os.).

 

Dodatkowe usługi – dodatkowe koszty

Oprócz cennika standardowych usług rachunkowych, zewnętrzny księgowy w Krakowie może ustalić również dodatkowe koszty dotyczące usług ponadstandardowych. Co jest płatne dodatkowo? Zależy to przede wszystkim od tego, co biuro księgowe w Krakowie może zaproponować w swojej ofercie. Ponadto, im bardziej skomplikowana usługa, tym jej koszt jest wyższy.

Przykładem dodatkowo płatnej usługi jest chociażby przygotowanie ponadprogramowych sprawozdań do ZUS czy GUS. Jej koszt oscyluje w granicach 50 zł netto za sprawozdanie.

Biuro rachunkowe w Krakowie naliczy również dodatkową opłatę za opracowanie rocznego sprawozdania finansowego. W przypadku tej usługi przyjęte są dwa modele opłat: kwota równa miesięcznej obsłudze księgowej firmy bądź opłata równa średniej opłat z ostatnich trzech miesięcy, przy czym nie może być niższa niż 50 zł netto.

Zewnętrzna księgowość w Krakowie będzie kosztowała więcej tych przedsiębiorców, którzy rozliczają transakcje zagraniczne. Niektóre biura rozliczanie tego rodzaju działalności wyceniają dodatkowo, a koszt usługi oscyluje w granicach 25% miesięcznej podstawowej opłaty za obsługę rachunkową firmy.

Biuro księgowe w Krakowie często nie ogranicza swojej działalności jedynie do prawidłowego rozliczania finansów klienta. W wielu przypadkach zewnętrzna księgowość w Krakowie stanowi pełni również funkcję profesjonalnego doradcy. W zależności od zakresu usług w tym zakresie, konsultacje doradcze również są dodatkowo płatne. Przykładowo: przedsiębiorca, który chciałby przeanalizować i wypracować odpowiednią politykę rachunkowości dla swojej firmy, musi liczyć się z kosztem ok. 50 zł netto za każdą godzinę konsultacji, przy czym opłata nie może być niższa niż 500 zł netto. Podobne ceny kształtują się w przypadku opracowania różnego rodzaju sprawozdań okresowych. Przy stawce 50 zł netto za każdą godzinę pracy minimalny koszt usługi wynosi 200 zł netto. Usługi bardziej zawansowane, jak np. doradztwo gospodarcze czy prawne, są uzgadnianie indywidualnie i zależą od zakresu omawianej sprawy.

Wybierając dane biuro rachunkowe w Krakowie, przedsiębiorca musi zwrócić uwagę, jakiego rodzaju usługi ma zagwarantowane w ramach miesięcznej opłaty, a za jakie będzie musiał dodatkowo zapłacić. Powyższa kwestia powinna zostać uregulowana w umowie z biurem rachunkowym, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie ewentualnych nieporozumień dotyczących naliczonych opłat.

 

Atuty zewnętrznych usług księgowych

Optymalizacja kosztów prowadzenia firmy

Zewnętrzna księgowość w Krakowie jest opłacalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa. Firma zlecająca zadania rachunkowe na zewnątrz nie musi zatrudniać własnego księgowego. Ponadto korzystanie z wieloletniego doświadczenia biura rachunkowego może pozytywnie wpłynąć na ogólne koszty prowadzenia działalności. Odpowiednio dobrana forma opodatkowania firmy czy uwzględnienie w rozliczeniu podatkowych wszystkich kosztów związanych z jej prowadzeniem pozytywnie wpłynie na ogólny rozrachunek przedsiębiorstwa.

 

Specjalistyczne doradztwo

Warto pamiętać, że obecnie usługi księgowe w Krakowie to nie tylko prowadzenie podstawowej rachunkowości, ale również doradztwo w szerokim zakresie. Doświadczony zewnętrzny księgowy w Krakowie podpowie korzystne rozwiązania z zakresu podatków. Jednak wiele biur rozszerza swój zakres usług konsultacyjnych o doradztwo gospodarcze czy prawne. Wybierając dobre biuro rachunkowe w Krakowie, właściciel firmy zapewnia sobie kompleksowe, specjalistyczne doradztwo w wielu dziedzinach.

 

Pomoc organizacyjno-administracyjna

Coraz częściej biuro rachunkowe w Krakowie zapewnia również pomoc administracyjną i organizacyjną związaną z działalnością przedsiębiorstwa. Decydując się na outosurcing usług księgowych, przedsiębiorca ma często zapewnione wsparcie przy sporządzaniu różnego rodzaju pism i wyjaśnień do instytucji. Poza tym biuro rachunkowe w Krakowie, które obsługuje danego klienta, zobowiązane jest również zorganizować prowadzenie jego rachunkowości w sposób uporządkowanych. W przypadku dokumentów księgowych uporządkowanie posiadanej dokumentacji to konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *