Kampanie AdWords - ile kosztuje obsługa i jak wybrać najlepszą agencję SEM?
Kampanie ADWORDS. ➜ ILE kosztuje Jaka Agencja?
10 lipca 2017
Księgowość Gdańsk – jak wybrać, ile kosztuje księgowy w Gdańsku
Księgowość GDAŃSK. ➜ KOSZT
10 lipca 2017
Biuro rachunkowe Katowice – ceny oraz różnice, jak wybrać najlepszą firmę księgową w Katowicach

Zewnętrzna księgowość to usługa, z której korzysta coraz więcej biznesmenów. Wynika to z dużego doświadczenia firm księgowych i ze stosunkowo niskich cen ich usług. Nie należy jednak zapominać, że mimo obsługi rachunkowości przez biuro księgowe w Katowicach, odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniach ponosi przedsiębiorca.

Zróżnicowane usługi księgowe w Katowicach

Wraz z popularnością zewnętrznych usług księgowych rośnie liczba biur oferujących tego rodzaju usługi. W związku z tym konieczne jest oferowanie klientom konkurencyjnych warunków współpracy. Dotyczy to nie tylko cen, ale również zakresu usług, jakie może zaoferować zewnętrzny księgowy w Katowicach. Dlatego, zanim przedsiębiorca wybierze właściwe biuro rachunkowe w Katowicach, powinien dokładnie przeanalizować różnice w poszczególnych ofertach.

Księgowość w Katowicach z certyfikatami lub bez

Pierwszą różnicą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest fakt, czy interesujące biznesmena biuro rachunkowe w Katowicach jest certyfikowane. Co to oznacza? Certyfikaty to dokumenty potwierdzające wysokie kwalifikacje. Biuro księgowe nie ma obecnie obowiązku posiadania tego rodzaju potwierdzeń kompetencji. Mimo to, niejeden zewnętrzny księgowy dba o poziom swoim kwalifikacji i stale je podnosi. Zdobyty certyfikat potwierdza fakt, że dane biuro księgowe oferuje usługi na wysokim poziomie.

Weryfikacja posiadania certyfikatu przez biuro rachunkowe w Katowicach nie jest trudne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową Centrum Informacji Księgowej lub Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, na której umieszczony jest rejestr biur certyfikowanych. Przedsiębiorca może zawsze również złożyć zapytanie, w którym wskaże konkretnie biuro rachunkowe w Katowicach.

Biuro rachunkowe w Katowicach – określona specjalność

Współczesne usługi nie ograniczają się jedynie do prowadzenia księgowości podstawowej lub pełnej. Obecnie, ze względu na rosnące wymagania klientów, biuro księgowe musi być wyspecjalizowanym ciałem doradczym. Czego dotyczą owe specjalności? Zależy to od rynkowego zapotrzebowania. Nie każde biuro księgowe w Katowicach specjalizuje się w rozliczaniu skomplikowanych spółek komandytowych czy złożonych transakcji zagranicznych. Nie każdy księgowy orientuje się w zasadach dropshippingu czy prowadzeniu rachunkowości stowarzyszeń. Dlatego, aby przedsiębiorca miał pewność, że wybrane usługi księgowe spełnią wymagania stawiane przez jego firmie, powinien wcześniej dokładnie zapoznać się z oferowaną przez biuro rachunkowe w Katowicach specjalizacją.

Usługi księgowe w Katowicach – przykłady specjalności

Wyspecjalizowana księgowość staje się już normą. Dowodem na to są przykłady specjalizacji poszczególnych firm księgowych.

Firma APN Consulting sp. z o.o. – oprócz prowadzenia typowej księgowości firmowej – oferuje również profesjonalne doradztwo finansowo-księgowe. Obejmuje ono m.in. porady z zakresu prawa podatkowego czy prawa pracy, doradztwo w zakresie optymalizacji podatkowej oraz wsparcie przy rejestracji/likwidacji firmy.

Podobne usługi oferuje Biuro rachunkowe Tax-Net. Jednak to biuro księgowe wspiera swoich klientów w gospodarowaniu firmowymi finansami (doradztwo kredytowe, ubezpieczeniowe itp.), w odzyskaniu podatku zza granicy oraz oferuje usługi wirtualnego biura.

Szeroką specjalizację prezentuje biuro rachunkowe w Katowicach Denzel Polska. W tym przypadku księgowość obejmuje szereg dodatkowych usług, m.in. audyt, administrację kadr, management payroll czy due diligence.

To, czym do skorzystania z usługi księgowej w Katowicach chce zachęcić Biuro Rachunkowe Elżbieta Gąsiorowska, jest opracowanie polityki rachunkowości dla przedsiębiorstwa klienta.

W przypadku KPDA usługi zostały rozszerzone o usługi kontrolingu i księgowości online.

Usługi Księgowe Fresz proponują również szkolenia z zakresu rachunkowości i podatków, wsparcie w finansowaniu działalności firmy i pozyskiwaniu dotacji czy wynajmu sal szkoleniowych i komputerowych.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Biuro rachunkowe w Katowicach coraz częściej wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w kontakcie ze swoimi klientami. Online księgowość staje się standardem w usługach księgowych. Ponadto biuro księgowe w Katowicach coraz częściej wykorzystuje specjalistyczne programy do prowadzenia rachunkowości swoich klientów. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań programistycznych pozwala nie tylko znacznie przyspieszyć przesyłanie dokumentów księgowych na linii przedsiębiorca-biuro rachunkowe w Katowicach czy biuro rachunkowe-organy podatkowe. Księgowość w Katowicach w wersji online to również oszczędność czasu przedsiębiorcy, który musiałby poświęcić na wizyty w obsługującym go biurze, jak też bardzo wygodne rozwiązanie dla zapracowanych biznesmenów.

Zewnętrzny księgowy w Katowicach – opłaty stałe, zmienne, promocyjne

Różnicą, na którą najczęściej zwraca uwagę przedsiębiorca porównujący dostępne na rynku usługi, jest cena. Ich porównanie może jednak sprawić nieco problemów chociażby ze względu na różną formę, jaką przyjmuje biuro rachunkowe w Katowicach w wycenie swoich usług.

Najczęściej spotykane są dwa modele rozliczeń – opłaty stałe lub elastyczne. Te pierwsze mają formę miesięcznego abonamentu, w ramach którego biuro księgowe zapewnia ściśle określony wariant usług. Ten wariant polecany jest przedsiębiorcom, których dochody oraz rodzaj wykonywanych transakcji w każdym miesiącu są zbliżone.

Zewnętrzny księgowy może również rozliczać się według opłat elastycznych. Miesięczne wynagrodzenie za usługi w tym przypadku zależne są od ilości księgowanych dokumentów czy od rodzaju oferowanego wsparcia w danym miesiącu. Ten model rozliczania jest opłacalny dla klientów o zróżnicowanych dochodach i wymaganiach.

W kontekście opłat za usługi księgowe warto zwrócić uwagę na promocje, jakie oferuje niejedno biuro rachunkowe w Katowicach. Najczęściej z referencyjnych warunków mogą skorzystać nowi klienci. Bonusy dla nich mogą wynieść nawet 50% i dotyczyć trzech pierwszych miesięcy współpracy. Ponadto klienci, których obsługiwał zewnętrzny księgowy w Katowicach z konkurencyjnej firmy również mogą liczyć na zniżki (najczęściej do 50% opłaty przez pierwszy miesiąc współpracy).

Usługi księgowe w Katowicach – co wpływa na ich cenę?

Biuro rachunkowe w Katowicach uzależnia wysokość swoich cen od różnych parametrów dotyczących klientów.

Pierwszym z nich jest forma prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Im bardziej skomplikowana z punktu prawnego i rachunkowego, tym zewnętrzna księgowość droższa. Przykładowo: prowadzenie KPiR (np. dla jednoosobowej działalności gospodarczej) to koszt od 120 zł netto/m-c. Jednak prowadzenie ksiąg handlowych dla spółek to wydatek rzędu 400 zł netto/m-c. Różnic w cenie ciężko nie zauważyć.

Inną kwestią, od której zewnętrzny księgowy uzależnia wysokość swojego wynagrodzenia, jest forma opodatkowania obsługiwanego przedsiębiorcy. Ma to szczególnie znaczenie przy rozliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego czy prowadzeniu KPiR. Podmiot będący płatnikiem VAT musi liczyć się z tym, że księgowość dla jego firmy może być droższa nawet o kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Oczywiście ze zwiększonymi opłatami będą musieli liczyć się przedsiębiorcy, których działalność będzie wymagała wyspecjalizowanej wiedzy. Rozliczanie konkretnych branż (np. aptek czy firm farmaceutycznych) wymaga o wiele bardziej zaawansowanej wiedzy i większego doświadczenia niż księgowość w Katowicach prowadzona chociażby dla tradycyjnego sklepu branżowego.

Przedsiębiorca, który porównuje stawki, musi pamiętać, że doświadczenie i kompetencja są w cenie. Ceniące się biuro rachunkowe w Krakowie w wycenie swoich usług uwzględnia również wysokie kompetencje swoich pracowników. Biznesmen, który chce mieć pewność, że jego księgowość będzie prowadzona na wysokim poziomie, wybierając biuro księgowe powinien kierować się przede wszystkim zakresem jego usług oraz opiniami dotychczasowych klientów, a nie ceną.

Księgowość w Katowicach – jakie stawki?

Ryczałt ewidencjonowany – stawki

Biuro rachunkowe w Katowicach coraz rzadziej uzależnia wysokość opłaty za rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego od formy opodatkowania firmy klienta. W sporadycznych przypadkach cena za usługi księgowe w tym zakresie zależna jest od tego, czy dany podmiot jest lub nie jest płatnikiem VAT. Zakładając, że przedsiębiorca będzie uwzględniał w miesięcznym rozliczeniu do 50 dowodów księgowych, to księgowość w zakresie rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego kosztuje w granicach 130-200 zł netto.

Porównując ze średnią stawką krajową za ten wariant usług księgowych, który wynosi ok. 102 zł netto/m-c, zewnętrzny księgowy w Katowicach dość drogo wycenia swoje usługi.

Księga przychodów i rozchodów (KPiR) – stawki

W przypadku wyceny prowadzenia KPiR, biuro księgowe w Katowicach przywiązuje jeszcze niekiedy wagę do tego, czy rozliczany podmiot jest lub nie jest płatnikiem VAT. Jednak różnice w rozliczeniach jednego i drugiego klienta wynoszą max. 50 zł netto/m-c. w przypadku przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT i w miesiącu rozliczają średnio do 50 dokumentów księgowych, muszą liczyć się z tym, że usługi w tym zakresie kosztują od 120 zł do 250 zł netto/m-c.

W porównaniu ze średnią ogólnopolską stawką (ok. 126 zł netto), usługi w zakresie prowadzenia KPiR są w przystępnej cenie.

Księgi handlowe – stawki

Zewnętrzna księgowość wycenia koszt prowadzenia ksiąg handlowych w oparciu o liczbę księgowanych dokumentów. Przy założeniu, że ich miesięczna liczba nie przekroczy 50 szt., biuro rachunkowe w Katowicach oczekuje wynagrodzenia w granicach 400-600 zł netto. Oczywiście koszt wzrasta wraz z liczbą dowodów. Przykładowo: zaksięgowanie do 100 dokumentów to koszt ok. 800 zł netto, a do 150 szt. – 1000 zł netto.

Przeciętna ogólnopolska stawka za prowadzenie ksiąg handlowych to koszt w granicach 488 zł netto. Zatem biuro rachunkowe w Katowicach nie wycenia swoich usług w tym zakresie zbyt wysoko.

Prowadzenie kadr i płac – stawki

Biuro księgowe bardzo często jest odpowiedzialne również za prowadzenie kadr i płac w firmie swojego klienta. Cena za tego rodzaju usługi księgowe w Katowicach zależna jest przede wszystkim od liczby osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Średnia stawka za pełną obsługę kadrowo-płacową pracownika to średni koszt 25 zł netto. Biuro księgowe w Katowicach jest tańsze w tym zakresie niż oferty biur z innych części Polski. Średnia krajowa stawka wynosi bowiem 30 zł netto/os.

Dodatkowe usługi księgowe w Katowicach – stawki

Oprócz typowych usług rachunkowych, biuro proponuje swoim klientom szeroki wachlarz usług dodatkowych. A skoro są „nadprogramowe”, to są również dodatkowo płatne. Ich koszt doliczany jest do miesięcznej opłaty za usługi.

Za co najczęściej będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Do najpopularniejszych, dodatkowo płatnych usług należą m.in.: opracowanie wniosków o kredyt (ok. 300 zł netto/szt.), opracowanie regulaminu zatrudnienia/wynagrodzeń (ok. 500 zł netto), opracowanie firmowego planu kont (ok. 500 zł netto), przygotowanie polityki rachunkowości (ok. 400 zł netto).

Jednak jedną z najdroższych usług jest przygotowanie całorocznego sprawozdania finansowego, które jest obowiązkowe dla spółek. Jej koszt odpowiada z reguły średniej miesięcznej opłacie za usługi księgowe.

Znajomość cennika usług dodatkowych jest bardzo ważną kwestią dla przedsiębiorcy. Każde profesjonalne biuro rachunkowe w Katowicach powinno przedstawić swoim klientom cennik usług standardowych i dodatkowych. Tylko współpraca na jasnych zasadach pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z naliczeniem dodatkowych opłat za księgowość.

Zewnętrzne biuro rachunkowe w Katowicach – najważniejsze plusy

Rozwiązanie, które popłaca

Jednym z powodów, dla których coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zewnętrzne biuro księgowe, jest opłacalność tego rozwiązania. Outsourcing rachunkowości jest w wielu przypadkach tańsze niż posiadanie własnego księgowego. Ponadto szerokie doświadczenie, jakie posiada zewnętrzny księgowy w Katowicach, bezpośrednio rzutuje na możliwość zaproponowania optymalizacyjnych rozwiązań klientowi. Dotyczą one nie tylko najlepszej formy opodatkowania przedsiębiorstwa, ale również działań, które nie niosą ze sobą zbyt dużego ryzyka straty. Doświadczona księgowość w Katowicach to dla biznesmena cenny przewodnik po zawiłych podatkach.

Wsparcie merytoryczne

Biuro rachunkowe w Katowicach nie ogranicza swoich usług jedynie do poprawnego rozliczenia działalności klienta. Często jest też konsultantem merytorycznym w niejasnych dla biznesmena kwestiach. Poza tym biuro księgowe coraz częściej oferuje rozbudowane usługi doradcze, które dotyczą nie tylko rachunkowości, ale również prawa, finansów czy zarządzania firmą. Skumulowanie tak obszernej wiedzy w jednym ośrodku doradczym sprawia, że rzetelna merytoryczna wiedza jest w zasięgu ręki przedsiębiorcy, którego obsługuje dane biuro rachunkowe w Katowicach. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak też pieniądze.

Pomoc w organizacji administracji

Zewnętrzna księgowość jest również wsparciem administracyjnym dla swoich klientów. Księgowy odpowiada nie tylko za dopełnienie szeregu formalności związanych z rachunkowością, ale też bardzo często za prowadzenie akt osobowych pracowników czy za koordynowanie przebiegu dokumentów w firmie. Biuro rachunkowe w Katowicach oferujące tego rodzaju usługi jest dużą pomocą dla przedsiębiorcy, który nie musi martwić się za sferę administracyjną swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *